Grįžti atgal

Profitus news Investicijų diversifikacija: apibrėžimas ir patarimai

2023-10-16 10:00:00

INVESTAVIMAS

Investicijų diversifikacija: apibrėžimas ir patarimai

Investuojantys asmenys žino, kad norint investuoti, visuomet tenka prisiimti ir riziką. Rizikų gali būti įvairių – dalį ar visas investicijas įmanoma prarasti, jos gali vėluoti ir negrįžti laiku. Todėl patyrę investuotojai laikosi kelių taisyklių bei principų, kurios leidžia sumažinti patiriamą investicinio portfelio riziką. Vienas iš tokių principų – investicijų diversifikacija.

 

Kas tai yra investicijų diversifikacija?

Šio principo esmė yra išskaidyti savo investicijas mažesnėmis sumomis į didesnį kiekį skirtingų investicijų. Pavyzdžiui, jeigu galite investuoti iš viso 1000 eurų, tai vadovaujantis šiuo principu jūs padalinate šią sumą tarkime į 5 dalis ir investuojate po 200 eurų į skirtingas investicinius pasiūlymus. Tokia strategija padeda jums sumažinti patiriamą riziką, nes yra mažiau tikėtina, kad visos 5 investicijos bus nesėkmingos arba vėluos grąžinti jūsų įdarbintus pinigus. Kuo labiau išskaidytas investicijų portfelis, tuo labiau sumažinate prisiimamą riziką, tad 1000 eurų galite paskirstyti ne į 5, o pavyzdžiui, į 10 dalių ir investuoti po 100 eurų, tokiu būdu jūsų investicijų portfelis tampa dar labiau apsaugotu bei subalansuotu.

 

Investicijų diversifikacijos principai

 

Diversifikacija yra ganėtinai lengvai perprantama ir pritaikoma jeigu vadovaujamasi pagrindiniais principais:

  • Pirmasis principas: investuokite į skirtingas turto klases / investicijas – patyrę investuotojai savo investiciniame portfelyje turi ne tik įmonių akcijų, tačiau savo portfelį papildo ir kitais vertybiniais popieriais ar alternatyviomis investicijomis, kaip sutelktinio finansavimo platformos. Tokiu būdu investuotojai nėra priklausomi nuo vieno sektoriaus ar investicinio instrumento, dėl to jiems pavyksta subalansuoti savo portfelį bei jį labiau apsaugoti.

 

Investicijų diversifikacijos principai - investuokite į skirtingas turto klases

 

  • Antrasis principas: proporcingas investicijų paskirstymas. Investuoti galima į daug ką: akcijas, obligacijas, kriptovaliutas, tauriuosius metalus ir sutelktinį finansavimą bei kitus investicinius instrumentus. Tačiau reikėtų išlaikyti proporcingą investicinį portfelį, kuriame būtų subalansuotos instrumentų rizikingumas bei potenciali grąža. Sudarant portfelį galima vadovauti tokiomis proporcijomis – 20% portfelio gali sudaryti mažesnės rizikos investicijos, tuomet 70% vidutinės rizikos  ir tik 10% aukštos rizikos investicijos. Žinoma, kiekvieno žmogaus rizikos tolerancija skiriasi, skirtingos ir mūsų žinios bei patirtis investavimo srityje, tad laikui bėgant šios proporcijos gali keistis. Jeigu toleruojate aukštesnę riziką, tuomet investicinis portfelis gali būti sudarytas iš šiek tiek rizikingesnių investicijų ir atvirkščiai, tačiau vienu ar kitu atveju, svarbu, kad būtų išlaikyta diversifikacija.

 

Investicijų diversifikacijos principai - proporcingas investicijų paskirstymas

 

  • Trečiasis principas: diversifikacija pagal geografiją – investicinis portfelis nebus pilnai išskaidytas bei subalansuotas, jeigu investuosime tik vienoje šalyje ar net mieste, nes tokiu atveju mūsų investicinį portfelį pilnai veikia vietinė ekonomika bei rinka, jeigu šalyje prasidėtų krizė, tai jūsų visas investicinis portfelis greičiausiai vėluotų ir susidurtumėme su nemalonumais, todėl tokiu atveju geriausia savo investicijas paskirstyti ir po skirtingus geografinius taškus – bent po kelias šalis, kad investicijos nepriklausytų nuo vienos šalies ekonomikos, nes mažiau tikėtina, kad su krize susidurs 3-4 šalys nei viena. Profitus platformoje galima investuoti į projektus esančius net 4 -iose skirtingose šalyse: Lietuvoje, Latvijoje, Estijoje bei Ispanijoje, tai investuotojams leidžia skolinti savo lėšas ne tik Lietuvos, bet ir užsienio verslininkams ir taip diversifikuoti savo investicijas dar plačiau. 

 

Investicijų diversifikacijos principai - diversifikacija pagal geografiją

 

Diversifikacijos galimybės

Šiuo metu diversifikuoti savo investicinį portfelį yra lengva kaip niekada anksčiau. Visiems yra prieinamos įvairios investicinės galimybės – nuo indėlių, akcijų iki tarpusavio skolinimo bei sutelktinio finansavimo, kas anksčiau buvo tik bankų privilegija, dabar tapo prieinama kiekvienam. Trumpai apžvelgsime keletą investicijų rūšių, kad būtų lengviau suprasti investicijų rizikingumą bei kaip jas paskirstyti, kad investicijų portfelis būtų tinkamai subalansuotas.

 

Žemos rizikos investicijos

Prie žemos rizikos investicijų galima priskirti indėlius bei vyriausybės obligacijas. Indėliai priskiriami prie žemos rizikos, todėl, kad Lietuvoje visi indėliai iki 100 000 eurų yra apdrausti, todėl laikydami savo lėšas indėliuose, jūs nerizikuojate, kad jų neteksite, tačiau ir grąža atitinkamai yra mažesnė. Šiuo metu laikant pinigus indėlyje, galite uždirbti apie 4% metinių palūkanų. O vyriausybės obligacijos, tai vertybiniai popieriai, kurių pagalba jūs skolinate valstybei už tai gaunami teisę numatytais terminais gauti vertybinių skolos popierių nominalią vertę atitinkančią sumą, palūkanas ir pn. Rekomenduojama, kad žemos rizikos investicijos sudarytų apie 20% visų investicijų, nes tai užtikrina, kad investicijų portfelis yra gerai diversifikuotas.

 

Diversifikacijos galimybės - žemos rizikos investicijos

 

Vidutinės rizikos investicijos

Vidutinės rizikos investicijų yra ne viena, prie jų galima priskirti nekilnojamą turtą, akcijas, sutelktinį finansavimą ir net kai kurias obligacijas, nors dažniausiai jos priskiriamos prie žemesnės rizikos investicijų. Vidutinės rizikos investicijos rizikingesnės nei indėliai ar valstybės obligacijos, nes investuojant per jas reikia labiau išmanyti rinką, suprasti investavimo principus bei domėtis, norint sėkmingai investuoti. Viena iš vidutinės rizikos investicijų yra sutelktinis investavimas, kuris suteikia galimybę tiek fiziniams, tiek juridiniams asmenims investuoti į verslo paskolas su nekilnojamo turto įkeitimu, tai tarsi supaprastintas investavimas į NT, nes investuotojai skolina lėšas NT vystytojams, kurie plėtoja NT objektus ir iš projekto pardavimo ar nuomos pajamų grąžina investicijas. Toks investavimas ypač populiarėja, nes investuojant į įvairias paskolas, investicijų portfelis gali būti labai plačiai diversifikuotas. Pavyzdžiui, sutelktinio finansavimo platformoje Profitus, kiekvieną mėnesį yra sufinansuojama daugiau nei 40 paskolų, tad lėšų išskaidymas gali būti labai platus. Rekomenduojama, kad investicijų portfelis būtų sudarytas iš maždaug 70% vidutinės rizikos investicijų, nes tai leis tinkamai diversifikuoti investicijas.

 

Diversifikavimo galimybės - nekilnojamas turtas 

Aukštos rizikos investicijos

Toleruojantys riziką investuotojai gali atrasti bei išbandyti aukštos rizikos investicijas, tokias kaip kriptovaliutas, meną, žaliavas ir t.t. Tokių nišinių investicijų, kurios turi didelę potencialią grąžą yra ir daugiau, tačiau prieš pradedant investuoti į rizikingiausias rinkas reikėtų labai gerai įsivertinti, kaip toleruojate riziką, nes žiniasklaidoje bei internetinėje erdvėje dažnai girdime sėkmės istorijas, kaip yra uždirbami pinigai iš kripto, NFT, meno dirbinių bei kitų rizikingų investicijų, tačiau skaudžios patirtys, praradimai ir nuostoliai dažniausiai neatsispindi žiniasklaidoje arba yra greitai užmirštami, nes visuomet manome, kad „ Jau man tai tikrai taip nebus“. Tad prieš pradedant investuoti į šios kategorijos investicijas labai svarbu gerai suprasti į ką investuojame ir kas gali atsitikti bei ką darysime, jeigu investicijas prarasime. Patartina, kad šios investicijos sudarytų iki 10% visų jūsų investicijų, nes tokiu būdu jūsų investicijų portfelis bus saugesnis. Ir vėliau, kai turėsite daugiau patirties investavimo srityje bei tinkamai suprasite rizikas, šį procentą galėsite palaipsniui didinti.

 

Diversifikavimo galimybės - kripto valiutos

 

Vidutinės rizikos investicijos - racionalus sprendimas

Vidutinės rizikos investicijos yra aukso viduriukas – jūs galite gauti solidžią grąžą ir nepatirsite tokios didelės rizikos, kaip investuojant į aukštos rizikos investicijas. Kad apsispręsti būtų lengviau, galima išskirti kelis šių investicijų privalumus:

·       Jūs patirsite riziką, tačiau ši rizika bus pakankamai lengvai toleruojama ir nereikės nemiegoti naktimis, bijant, kad jūsų investicijos sudegs ar per naktį padėtis pasikeis į blogą pusę, pavyzdžiui, kriptovaliutų pasaulyje rinkos padėtis keičiasi net ne dienomis, o valandomis;

·       Investuojant į šias investicijas jūs uždirbsite daugiau nei laikant pinigus indėliuose ir tuo labiau aplenksite infliaciją – investuojant į vidutinės rizikos investicijas grąža gali būti įvairi ir tai priklauso tiek nuo instrumento, tiek nuo konkrečios investicijos;

·       Žinoma, investicijų yra įvairių net ir šitoje kategorijoje, bet dažnu atveju jums reikės mažiau domėtis bei aktyviai valdyti savo investicinį portfelį nei investuojant į aukštos rizikos investicijas.

 

Prie vidutinės rizikos investicijų yra priskiriamas ir sutelktinis investavimas, kuris turi ne vieną privalumą:

·       Galima investuoti mažomis sumomis, vos nuo 100 eurų, kas leidžia plačiai diversifikuoti investicijas, nes nereikia didelės pradinės sumos ir turint vos  kelis šimtus eurų, jau galite savo investicijas paskirstyti į didesnį kiekį projektų;

·       Galite investuoti į projektus esančius skirtingose šalyse, pavyzdžiui, Profitus platformoje galima investuoti į projektus Estijoje, Latvijoje, Lietuvoje bei Ispanijoje;

·       Investuojant per sutelktinio finansavimo platformas taip pat galima pasirinkti ir daugiau kriterijų pagal kuriuos galima skaidyti investicijas – tai gali būti rizikos reitingas, investicijų trukmė bei paskirtis, vystytojas ir t.t. Tai leidžia kiekvienam susidaryti savo investavimo strategiją bei pagal ją savo lėšas diversifikuoti į skirtingus projektus.

Dėl šių priežasčių manome, kad sutelktinis finansavimas yra vienas iš geriausių būdų kaip užtikrinti, kad jūsų investicijų portfelyje veiktų diversifikacija, o pats portfelis būtų subalansuotas.

 

 

Linkime sėkmingų investicijų bei kad investicijų portfelis ne tik kiekvienais metais augtų, tačiau jame atsirastų vis naujų, skirtingų investicijų rūšių, kas užtikrins, kad jūsų portfelis yra diversifikuotas bei patiriate mažesnę investavimo riziką.