Grįžti atgal

Profitus news Kas yra infliacija?

2023-08-18 08:30:00

INVESTAVIMAS

Kas yra infliacija?

Dar visai neseniai straipsnių antraštės mirgėjo dėl didelės infliacijos Lietuvoje, kuri buvo pasiekusi net virš 18%. Kiekvienas greičiausiai supranta, kad didele infliacija nėra dėl ko džiaugtis, tačiau ar kiekvienas gerai supranta, kas yra infliacija? Bei kaip ji susidaro?

Paprastai tariant, infliacija – tai pinigų nuvertėjimas, kai už tą pačią pinigų sumą laikui bėgant galime įsigyti vis mažiau produktų ar paslaugų, nes jų kainos padidėjo. Dar kitaip infliacija yra kainos padidėjimas, kuris skaičiuojamas bei nurodomas procentine išraiška. Pavyzdžiui, prieš 5 metus, už 30 eur. galėjote prisikrauti pilną krepšelį maisto produktų, o šiemet išleidžiant 30 eurų ir perkant tas pačias prekes, šios sumos jau užteks jau ne visam krepšeliui, o kad įsigytumėte visas šias prekes, jums reikėtų sumokėti 40 eur. tai šiuo konkrečiu atveju, procentinė infliacijos išraiška per metus būtų apie 6,7%.

Kaip susidaro infliacija?

Priežasčių, dėl ko susidaro infliacija yra ne viena. Įprastu atveju, infliacija susidaro dėl didesnių gamybos išlaidų, kai verslams tampa brangiau gaminti prekes nei anksčiau. To priežasčių gali būti ne viena: pabrango žaliavos, padidėjo darbuotojų atlyginimai arba kitu atveju, kai dėl kažkokios priežasties padidėja produktų ar paslaugų paklausa - kai pardavėjai nespėja gaminti bei patenkinti susidariusio klientų poreikio. Infliacija yra normalus sveikos ekonomikos rodiklis ir nors yra skirtingos infliacijos rūšys, tačiau vienokia ar kitokia forma infliacija niekur nedings ir ji egzistuos šalies ekonomikoje visuomet.

 

Kas yra infliacija?

 

Infliacija ir infliacijos rūšys

 

Kai jau geriau suprantame bei atsakėme į klausimą, kas yra infliacija? Reiktų suprasti, kad infliacijos rūšių yra ne viena. Pagrindinės iš jų:

  1. Šliaužiančioji – ši infliacijos rūšis pasireiškia, kai kainos didėja lėtai, bet nuolat ir ganėtinai ilgą laiką. Dažniausiai šios infliacijos metu prekių ir paslaugų kainos didėja apie 3-10%;
  2. Šuoliuojančioji – šios infliacijos rūšis priešingai nei šliaužiančioji pasireiškia staiga – kainos greitai kyla, vadinamaisiais šuoliais. Pasireiškus šiai infliacijos rūšiai, kainos gali didėti ir 25-30% per metus.
  3. Hiperinfliacija šiai infliacijos rūšiai būdingas dar didesnis tempas, o kainų didėjimas siekia apie 50% per metus.
  4. Defliacija - tai visiškai priešingas reiškinys, nes prekių ir paslaugų kainos nekyla, o krenta (mažėja). Iš pirmo žvilgsnio būtų galima džiaugtis šiuo reiškiniu, tačiau įsigilinus suprasime, kad šis reiškinys nėra toks jau ir pozityvus. Krentant kainoms verslai gauna mažiau pajamų, todėl sumažėja mokesčių dalis, kuriuos jie sumoka valstybei, taip pat nors gauna mažesnes pajamas, tačiau įsiskolinimai bei prisiimti įsipareigojimai niekur nedingsta - verslai turi mokėti atlyginimus, investuoti į verslo plėtrą ir t.t. Tad užsitęsusi defliacija verslus gali privesti prie sunkumų, o vėliau ir bankroto, kas paskui gali reikšti ir šalyje įsivyraujančią ekonominę krizę.

 

Kas yra infliacija? - infliacijos rūšys 

 

Infliacijos poveikis

Infliacija paveikia ne tik šalies ekonomiką, kainas, tačiau ir mūsų santaupas bei turimų pinigų vertę. Pavyzdžiui, jeigu atsidedame 10 000 eur ir saugome juos kojinėje, tai po dešimt metų su 7% (šiuo metu infliacija Lietuvoje siekia 7,4%) mūsų santaupų vertė sieks 4 839 eur., tad per 10 metų infliacija sumažins mūsų santaupas 51.61% , o tai reiškia, kad nors ir taupėme, tačiau ateityje galėsime įsigyti net mažiau, nei galime dabar. Todėl labai svarbu rūpintis savo finansais, domėtis šalies ekonomika bei įdarbinti savo pinigus.

 

Kaip apsisaugoti nuo infliacijos?

Vienas pirmųjų žingsnių apsaugoti savo santaupas yra geresnis supratimas bei domėjimasis ekonomika, nežinant kas yra infliacija gali būti sunku pradėti valdyti savo santaupas bei jas apsaugoti nuo infliacijos poveikio. Pagrindinis būdas apsisaugoti nuo infliacijos yra pinigų įdarbinimas, kad jūsų turimi ir saugomi pinigai negulėtų padėti, nes norint išlaikyti santaupų vertę, reikia kad pinigai uždirbtų pinigus, tad apžvelgsime pagrindinius būdus bei atsakysime į klausimą: kur investuoti pinigus?

 

Investicijos į nekilnojamą turtą

Investicijos į NT - Lietuvoje šis investavimo būdas yra labiausiai paplitęs. Norint investuoti į nekilnojamą turtą, galima nusipirkti butą, namą, garažą ar kitą nekilnojamą turtą ir jį išnuomoti ar perparduoti brangiau nei sumokėjote jį įsigijus. Tokį būdą šalies gyventojai yra gana pamėgę, nes mano, kad supranta nekilnojamo turtą, gali jį pačiupinėti, nuvažiuoti ir pasižiūrėti, todėl tai atrodo saugesnis bei patikimesnis būdas investuoti. Ir tai nėra blogas variantas apsisaugoti nuo infliacijos, nes nekilnojamo turto kainos nuolat kyla, tad nors prognozuoti ateities negalima, tačiau galima tikėtis, kad nekilnojamo turto kainos kils ir toliau, o prireikus bus galima padidinti nuomos kainą ir taip uždirbti daugiau arba pakilus buto vertei jį parduoti. Pagrindiniai šio investavimo minusai, kad reikia turėti daug kapitalo bei skirti tam laiko, gilinantis į rinką bei surandant tiek nekilnojamo turto objektą, tiek nuomininkus.

 

Kaip apsisaugoti nuo infliacijos? - Investavima į nekilnojamą turtą

 

Kitos investicijos

Be investavimo į nekilnojamą turtą yra ir daugiau būdų, kaip galima įdarbinti savo pinigus, taip apsisaugant nuo infliacijos. Keletas iš jų:

Investicijos į auksą, meno kūrinius

Žmonės investuoja į auksą jau nuo labai seniai, nes šiuo tauriuoju metalu yra prekiaujama visame pasaulyje. Didesnių sukrėtimų metais, auksas padėdavo išsaugoti bent jau dalį savo santaupų, nes tai yra pasaulinė valiuta, kurią pripažįsta bene visas pasaulis. Investuoti į auksą galima skirtingais būdais: galima investuoti į aukso luitą, į monetas ar kitus gaminius. Aukso kaina nors ir priklauso nuo infliacijos bei pasaulinių ekonominių reiškinių, tačiau jo kaina dažniausiai yra proporcinga infliacijai, tai reiškia, kad kuo didesnė infliacija, tuo aukso kaina irgi yra didesnė. Investuojantys dažniausiai turi bent kelis investicijų instrumentus ir vienas iš jų yra auksas, nes aukso vertė reaguoja bei priklauso nuo kitų dalykų nei akcijos bei obligacijos, todėl šis instrumentas tampa puikiu įrankiu diversifikuoti (išskaidyti) savo investicijas, taip jas dar labiau apsaugant nuo rizikos.

 

 Kaip apsisaugoti nuo infliacijos? - Investavimas į auksą

 

Kitas būdas apsaugoti savo santaupas yra investavimas į meno kūrinius. Ši investavimo sritis reikalauja domėtis menu, kad sugebėtumėte nusipirkti kūrinį, kurio vertė ateityje didės, tačiau toks investavimas ne tik laikui bėgant apsaugos savo santaupas, tačiau ir papuoš namus, žinomo dailininko meno kūriniu.

 

Kaip apsisaugoti nuo infliacijos? - Investavimas į meno kūrinius

 

Investicijos į finansų rinkas

O kur investuoti pinigus tiems, kurie nori rizikingesnių investicijų bei nori daugiau skirti laiko investavimui bei tuo pačiu daugiau uždirbti? Verta pasidomėti finansų rinkomis, o ypač akcijomis, nes taip galėsite investuoti į tam tikrų, jums patinkančių įmonių akcijas. Toks investavimo būdas leidžia tikėtis didesnės grąžos, nes viskas priklauso nuo jūsų pasirinktos korporacijos rezultatų, tad jeigu įmonė pelninga bei savo rezultatais džiugina savo akcininkus, tai tokie įmonės rezultatai bus pastebėti akcijų rinkoje ir šios įmonės akcijų vertė didės. Tačiau lygiai taip pat kaip gali didėti akcijų vertė, taip ji gali ir mažėti. Kai įmonei nesiseka, jos pelnas nedidėja o mažėja, tai gali lemti akcijų nuvertėjimą, kas gali lemti lėšų praradimą. Todėl investavimas į akcijas laikomas vienu rizikingesnių būdų apsisaugoti nuo infliacijos.

 

Kaip apsisaugoti nuo infliacijos? Investavimas į finansų rinkas

 

Sutelktinis nekilnojamo turto finansavimas

Šis investavimo būdas Lietuvoje vis labiau populiarėja, kaip vienas iš populiariausių būdų apsisaugoti nuo infliacijos, nes sutelktinio finansavimo platformose galima investuoti paprastai, internetu vos nuo 100 eurų ir gauti nuo 7 iki 14 % metinę grąžą. Tokiose platformose investuotojai skolina savo lėšas nekilnojamo turto vystytojams, kurie už surinktus pinigus įgyvendina savo verslo planą, o už sutelktas lėšas investuotojams sumoka palūkanas. Pagrindiniai privalumai šio investavimo būdo yra tokie, kad galima investuoti mažomis sumomis, jums nereikia būti rinkos ekspertais, nes platformų komandos atlieka projektų analizę už jus ir viską galima atlikti paprastai internetu. Šis investavimas turi ir daugiau privalumų - galite pasirinkti skirtingus projektus į kuriuos norite investuoti, tad taip galite išskaidyti savo investicijas, galite pasirinkti šiek tiek rizikingesnius projektus ir taip uždirbti daugiau.

 

 Kaip apsisaugoti nuo infliacijos? - Investavimas per sutelktinio finansavimo platformas

 

Apsaugos nuo infliacijos privalumai

Apsisaugoti nuo infliacijos yra būtina, nes tik taip ateityje galėsite mėgautis savo santaupomis bei nesumažinti savo gyvenimo kokybės bei komforto. Investavimas yra vienas iš būdų, kaip apsaugoti savo lėšas bei turimų pinigų vertę, nuo nuvertėjimo, nes jūs įdarbinate savo pinigus ir laikui bėgant jūsų investuoti pinigai uždirba dar daugiau pinigų, tad laikui bėgant šios jūsų santaupos išlaikys savo vertę.


Tikimės, kad perskaičius šį įrašą jūs jau aiškiau suprantate, kas yra infliacija, kokių rūšių ji būna, kaip nuo jos apsisaugoti bei sugebėsite išsirinkti jums tinkamiausią investavimo būdą, kuris padės jums sumažinti infliacijos poveikį jūsų santaupoms.