Grįžti atgal

Profitus news Investavimas Lietuvoje: tendencijos ir galimybės

2024-07-08 12:00:00

INVESTAVIMAS

Investavimas Lietuvoje: tendencijos ir galimybės

Investavimo galimybės Lietuvoje išties didelės. Uždirbti ar apsaugoti savo pinigus nuo nuvertėjimo gali kiekvienas, tereikia šiek tiek žinių, disciplinos ir kantrybės. Investavimas Lietuvoje galimas pasirinkus įvairias priemones: vertybinius popierius, nekilnojamąjį turtą, brangiuosius metalus, verslą ir kt.; bei įvairias strategijas: ilgalaikį, trumpalaikį investavimą, pirminę ar antrinę rinką. Šiandien galima pastebėti ženklų Lietuvos ekonomikos augimą, kuris itin patrauklus investuotojams. Šiame straipsnyje norime plačiau papasakoti apie investavimą, jo galimybes Lietuvoje ir apžvelgti tendencijas.

Kas yra investavimas?

Nors, atrodo, finansinis raštingumas Lietuvoje auga, visgi, dar vis išgirstame klausimą, kas yra investavimas. Atsakymas labai paprastas: investavimas – tai turimų pinigų įdarbinimas arba siekis išsaugoti ar padidinti turimą kapitalą. Pinigų investavimas visais laikais buvo siejamas su dviem aspektais: pinigų apsaugojimu nuo nuvertėjimo ir galimybe uždirbti iš palūkanų, dividendų ir kitos gaunamos grąžos. Investuoti galima vos nuo keliasdešimt eurų, o tai padaryti nėra sudėtinga. Lietuvoje egzistuoja daugybė investicinių galimybių, kurios gali padėti išsaugoti pinigų vertę ar užsidirbti. Įdarbinant savo pinigus galima sukurti papildomą pasyvių pajamų šaltinį, kuris padeda užtikrinti kasdienę gerovę, pagreitina taupymo procesą. Investuojant į skirtingas sritis galima sukurti diversifikaciją, t. y. padalinti investicijas į skirtingus projektus ir taip dar labiau sumažinti rizikos dydį. Investavimas pagal pasirinktą laikotarpį skirstomas į trumpalaikį ir ilgalaikį.

 

Trumpalaikis investavimas Lietuvoje

Ekspertų teigimu, trumpalaikis investavimas – tai investavimas, kurio trukmė neperkopia 1 metų. Dažniausiai investuojama 1, 3, 4, 6, 9 mėnesiams ar  metams. Tokia investavimo strategija palanki tiems, kurie nenori savo pinigų įdarbinti ilgam laikui, tikisi juos atgauti greičiau kartu su uždirbta suma. Visgi, trumpalaikis investavimas turi kelis minusus: pasirinkus jį uždirbama kiek mažiau, nei pasirinkus ilgalaikį investavimą. Be to, nuspėti vienerių metų rinkos svyravimus yra daug sudėtingiau, nei, pavyzdžiui, 10 metų, tad kartais toks būdas gali tapti netgi sudėtingesniu, tačiau tai priklauso nuo pasirinkto investicinio instrumento. Plačiau apie tai, kas yra investavimas ir kokie efektyviausi jo būdai galite skaityti kitame mūsų straipsnyje „Trumpalaikis investavimas“.

 

Ilgalaikis investavimas Lietuvoje

Ilgalaikiu investavimu vadinamas toks pinigų įdarbinimas, kai investuojama vieneriems metams ar daugiau. Investuojant pinigus ilgesniam laikui galima tikėtis didesnės grąžos, aiškumo, kuris mažina rizikos dydį. Visgi, kalbant apie ilgalaikį investavimą dažniausiai galvojama apie kur kas ilgesnį laiką, nei kiek daugiau nei metai. Toks pasirinkimas leidžia užsidirbti daugiau, tačiau atima galimybę greitai naudotis investuotais ar uždirbtais pinigais. Jei trumpalaikio investavimo metu rezultatus galima apčiuopti jau po mėnesio ar kelių, tai ilgalaikio investavimo metu tik pasibaigus terminui (nebent kiekvieną mėnesį jums yra mokamos palūkanos, dividendai ar kitas kapitalo prieaugis). Ilgalaikis investavimas gali padėti pasiekti didesnių finansinių tikslų, pavyzdžiui, sutaupyti nuosavam būstui, naujam automobiliui, tolimai kelionei ir kt.

 

Investavimas Lietuvoje pagal biudžetą

Pinigų investavimas Lietuvoje kasmet tampa vis populiaresniu. Lietuviai renkasi savo pinigus įdarbinti keisdami juos į nekilnojamąjį turtą, vertybinius popierius, kriptovaliutą. Tokioje finansinių priemonių gausybėje kartais gali būti sunku nuspręsti, kur investuoti 100 eurų, kur 1 000, kur 10 000 ar net daugiau. Pirminėje rinkoje paprastai investuojamos didesnės sumos, o štai antrinėje – galima užsidirbti investavus vos keliasdešimt ar kelis šimtus eurų. Visgi, siekiant maksimaliai uždirbti reikėtų žinoti, kokią sumą kur labiausiai apsimoka investuoti.

 

Kur investuoti 100 eurų?

Investuoti 100 eurų, ar net mažesnę sumą, galima toli gražu ne visur: juk už tokius pinigus neįsigysite nekilnojamojo turto, iš kurio galėsite uždirbti ir nesukursite stambaus verslo. Visgi, kai kurie investiciniai instrumentai leidžia įdarbinti net ir mažesnę sumą. Pavyzdžiui, šimtą eurų investuoti galima antrinėje rinkoje. Įvairios platformos siūlo investuoti į nekilnojamojo turto projektus ar verslo paskolas, net – kriptovaliutą. Dažniausiai tokia suma skiriama trumpalaikėms, iki vienerių metų trunkančioms arba periodinėms investicijoms, kai tokia suma skiriama reguliariai kas mėnesį, du, tris, keturis, pusmetį ar panašiai.

 

Kur-investuoti-100-euru

 

Kur investuoti 1 000 eurų?

Turite 1 000 eurų, kuriuos norite įdarbinti? Pasvarstykime, kur investuoti 1 000 eurų. Tai, išties, nebloga suma, galinti ilgainiui padėti užsidirbti. Tokią sumą galima investuoti tiek į pirminę, tiek į antrinę rinką: įvairias investavimo platformas ar tiesiogiai į verslus. Žinoma, ši suma nėra tokia didelė, kad galėtumėte įsigyti didelį kiekį ypač vertingų akcijų, tačiau užsidirbti kelis šimtus tikrai pavyks. 1 000 eurų labiau apsimokėtų skirti trumpalaikėms investicijoms. Kitas variantas – 1 000 eurų gali tapti pradine periodinio investavimo suma. Pavyzdžiui, investavus 1 000 eurų ir kas mėnesį papildomai investuojant po 100 eurų su 6 proc. metinėmis palūkanomis, lygiai po metų galutinė suma būtų apie 2 300 eurų.

 

 

Kur investuoti 10 000 eurų?

10 000 eurų – tai ta suma, kurią galima investuoti išties plačiai. Pirmiausia, ją galima investuoti į akcijas, obligacijas, kitus vertybinius popierius ar sutelktinio finansavimo platformas. Šią sumą taip pat galima įdarbinti nekilnojamojo turto srityje – tiesa, galbūt dar būsto nuomai įsigyti dar nepavyks, tačiau visuomet galima ją panaudoti sutelktinio finansavimo platformose. Kita gera idėja – investiciniai fondai: akcijų, obligacijų ar mišrūs fondai gali padėti užsidirbti nemažą sumą stipriai nerizikuojant. Šiai dienai pelningiausi investiciniai fondai investavus 10 000 eurų gali padėti uždirbti net iki 10 proc. metinės grąžos. Pavyzdžiui, investavus 10 metų į akcijų fondus galima tikėtis 10 procentų grąžos, o tai reiškia, kad praėjus šiam laikotarpiui jūsų investuota suma išaugtų iki beveik 26 000 eurų. Visgi, akcijų fondai yra gan rizikingi. Mažiau rizikuosite investuodami į, pavyzdžiui, obligacijų fondus, tačiau iš jų galite tikėtis tik 3–5 procentų metinės grąžos.

 

Kur investuoti 100 000 eurų?

100 000 eurų – išties didelė suma, kurią įdarbinus galima gauti nemenką pasyvių pajamų sumą. Tam, kad jūsų investicinis portfelis būtų kuo labiau apsaugotas nuo infliacijos ir kitų galimų rizikų, dėl kurių iškiltų grėsmė prarasti dalį pinigų, pirmiausia, visuomet rekomenduojame apgalvoti diversifikaciją, t. y. investicijų išskaidymą. Tai gali padėti sumažinti rizikos lygį, investuoti mažesnes sumas į kelis skirtingus projektus. Na, o pastebėjus, kad jūsų turimas investicinis turtas nėra toks vertingas, visuomet galėsite dalį jo parduoti (žinoma, jei turtas yra likvidus). Investavimas į paskolas, pavyzdžiui, į vyriausybės obligacijas, gali būti išties saugus būdas užsidirbti, tačiau mažesnė rizika tolygi mažesniam uždarbiui. Kitas būdas užsidirbti – investicijos į akcijas. Šimtą tūkstančių investavus į indeksų fondus arba ETF galima diversifikuoti riziką ir taip neprarasti galimybės saugiau užsidirbti. Taip pat šią sumą palanku investuoti į verslą, NT, brangiuosius metalus, valiutą ir kt.

 

Investavimas į akcijas Lietuvoje

Investavimo galimybės ir nauda daugeliui jau aiški, tačiau Lietuvoje vis dar kyla klausimų, kaip investuoti į akcijas, kad pavyktų uždirbti, kiek reikia tam skirti finansų ir koks investavimas į akcijas Lietuvoje apsimoka. Tad aptarkime plačiau, į kokias akcijas verta investuoti.

 

Į kokias akcijas verta investuoti?

Besirenkant į kokias akcijas investuoti, pirmiausia, reikia atlikti nedidelę rinkos analizę. Paieškoti akcinių bendrovių, kurios rinkoje užima stiprią poziciją, yra stabilios, neturi skolų ir uždirbto pelno dalį skiria akcininkams, o ne tik investuoja į verslo plėtrą. Visgi, reikėtų nepamiršti, kad žymūs prekiniai ženklai negarantuoja pelningų akcijų. Visais laikais investuotojai daug dėmesio skyrė technologijų, sveikatos priežiūros, atsinaujinančios energetikos, finansų, pramonės sektoriams, kurių akcijos yra išties vertingos ir šiandien. Raginame nepamiršti, kad praeities rezultatai negarantuoja ateities rezultatų, tad įmonės ar sektoriai, kurie buvo pelningi praeityje, nebūtinai bus pelningi ir toliau.

 

Kaip investuoti į akcijas?

Norint investuoti į akcijas pirmiausia reikia išsigryninti savo finansinius tikslus ir tai, kokią riziką esate pasiruošę priimti. Nuspręskite, kokiam laikotarpiui norite įdarbinti savo pinigus, kokią konkrečią sumą. Ypač paprastas būdas startuoti – susirasti tarpininką: populiariausios platformos investuoti: „Saxo Bank“, „Interactive Brokers“, „Revolut“, „Robinhood“. Visuomet rekomenduojame diversifikuoti savo portfelį ir investuoti į kelių skirtingų sektorių ar šalių akcijas. Taip patirsite mažesnę riziką.

 

investavimas-i-akcijas

 

Investavimas į obligacijas Lietuvoje

Investavimas į obligacijas Lietuvoje, kaip ir visame pasaulyje, yra dviejų rūšių: į vyriausybės ir įmonių vertybinius popierius. Vyriausybės obligacijos paprastai yra mažiau rizikingos, ypač jei investuojama į ekonomiškai stiprios ir stabilios šalies obligacijas, o štai įmonių, nors ir siūlo didesnę grąžą, yra kur kas rizikingesnės. Visgi, abu skolos vertybinių popierių tipai turi ne vieną pliusą ir, deja, ne vieną minusą.

 

Obligacijų privalumai ir trūkumai

Didžiausias obligacijų privalumas yra tas, kad jos nuolat ir stabiliai generuoja pajamas. Kitas pliusas – obligacijos, lyginant su kitais vertybiniais popieriais, yra mažiau rizikingos. Investuojant į valstybės obligacijas jūs leidžiate valstybei naudoti jūsų pinigus ir taip prisidedate prie bendros šalies ekonomikos gerinimo. Deja, bet investuojant į obligacijas iškyla rizika prarasti dalį pelno dėl infliacijos, kai kurie vertybiniai popieriai turi mažą likvidumą, tad juos gali būti sunkiau parduoti, pakilus palūkanų normai gali sumažėti jų vertė.

 

Kaip pirkti vertybinius popierius?

Įsigyti vertybinių popierių nėra sudėtingas. Visgi, prieš įsigyjant obligacijų būtinai atlikite išsamią analizę: peržiūrėkite siūlomas obligacijas, jų sąlygas, palūkanų normas, terminus, kredito reitingus ir kitus svarbius duomenis. Jie gali jums padėti identifikuoti galimas rizikas ir apsaugoti nuo blogų pasirinkimų. Jei patys investuoti nesiryžtate, tuomet puikiu sprendimu gali tapti tarpininkai – investicinės įmonės ar platformos, padedančios žmonėms investuoti į patikimus šaltinius. Prieš investuojant į obligacijas taip pat įsitikinkite, kad jums bus įkeistas nekilnojamas turtas, nes toks įkeitimas sumažina jūsų prisiimamą riziką ir leidžia jaustis saugiau.

 

Kur pirkti vertybinius popierius?

Norint įsigyti obligacijų nereikia toli keliauti: užteks interneto. Lietuvos Vyriausybės obligacijas galima įsigyti tiesiog Lietuvos Banke ar kituose komerciniuose, šią paslaugą siūlančiuose, bankuose. Be to, bankai dažnai siūlo įsigyti ir įvairių įmonių ar kitų institucijų vertybinių popierių. Kitas būdas įsigyti obligacijų – investiciniai fondai, kolektyvinio investavimo platformos.

 

Investavimas į NT Lietuvoje

Investavimas į NT Lietuvoje išties populiarus. Daugelis lietuvių įsigyja investicinio nekilnojamojo turto, kurį išnuomoja ir taip susikuria pasyvias pajamas. Žvelgiant į rinką, tai išties vis dar pelningas būdas įdarbinti pinigus. Visgi, įsigijus konkretų nekilnojamojo turto objektą jį reikia nuolat puoselėti, prižiūrėti ir skirti jam dėmesio tam, kad jo kokybė neprastėtų ir jis būtų paklausus rinkoje. Be to, norint įsigyti nekilnojamąjį turtą reikia nemažos sumos. Tokiais atvejais, kai tam skirti didelės sumos nesinori, puikia alternatyva tampa įvairios platformos, suteikiančios galimybę investuoti į NT objektus. Pavyzdžiui, „Profitus“ siūlo investuoti į kitų asmenų ar įmonių vykdomus NT projektus ir taip užsidirbti iš palūkanų. Be to, šioje platformoje lengva diversifikuoti savo portfelį.

 

Investavimas į investicinius fondus Lietuvoje

Investicinis fondas – tai bendrai valdomas investicijų portfelis, į kurį savo pinigus įneša keli investuotojai. Surinktus pinigus fondų valdytojai investuoja į vertybinius popierius, nekilnojamąjį turtą ir kt. Investiciniai fondai gali būti akcijų, obligacijų, nekilnojamojo turto ar mišrūs. 

 

Pelningiausi investiciniai fondai

Pastaraisiais metais pasaulyje pelningiausiais laikomi „BlackRock Continental European Income“, „Artemis Income“, „Liontrust UK Growth“, „iShares Corporate Bond Index“ ir „Fidelity Global Dividend“. Į kokius fondus investuoti priklauso nuo jūsų lūkesčių ir norų.

 

Investavimas į verslo įmones Lietuvoje

Investicijos į verslą Lietuvoje gali būti itin pelningos, tačiau kartu nešančios ir nemažą riziką. Pavyzdžiui, itin didelė rizika investuoti į startuolius, tačiau jiems pasisekus galima uždirbti išties įspūdingą sumą. Negana to, kad jaunos įmonės gali padidinti investicinį portfelį kelis kartus, tai dar ir per sąlyginai trumpą laiką. Investuotojai į verslą gali savo pinigais prisidėti prie inovacijų skatinimo, pokyčių, mokslo, medicinos ir kitų itin svarbių ir geresnę Lietuvą kuriančių sričių. Visgi, investicijos į verslą Lietuvoje susiduria su didesne nesėkmės grėsme, kartais ilgesniu investicijų periodu, mažesniu likvidumu, rizikingais rinkos pokyčiais.

 

Investavimas į paskolas Lietuvoje

Investicijos į paskolas gali sukurti puikias pasyvias pajamas iš palūkanų, kurios prisidės prie jūsų gerovės ar pagelbės taupant. Investuoti į paskolas šiandien yra išties paprasta – tai siūlo daryti daugybė internetinių platformų, kurios kviečia investuoti į patikimus ir dažnai kokiu nors turtu apsaugotus projektus. Investavimas į paskolas per skolinimo platformas yra skaidrus, tad sumažėja rizika susidurti su nesąžiningais verslais ar žmonėmis. Visgi, kaip ir visur, taip ir čia gali kilti grėsmė: paskolos gavėjas gali negrąžinti paskolos, paskolos nėra labai likvidžios, staigūs ekonominiai pokyčiai gali daryti neigiamą įtaką jūsų pelnui.

 

Sėkmingo investavimo strategijos Lietuvoje

Sakoma: nori susikurti pasyvių pajamų šaltinį – investuok pinigus. Visgi, aklai investuojant vargu ar šis veiksmas bus sėkmingas. Pradėti investuoti reikia nuo teorijos: supratimo apie tai, kas apskritai yra investavimas, kaip jis veikia, kokios galimos rizikos. Apie tai galima sužinoti internete, skaitant knygas ar straipsnius, lankantis seminaruose ar mokymuose. Prieš investuojant labai svarbu nusistatyti tikslus: investuosite norėdami apsaugoti savo pinigus, užsidirbti tolimai ateičiai, taupyti pensijai, vaikų mokslams ar tiesiog siekiate greitai padidinti savo kapitalą. Sėkmingo investavimo garantas – diversifikacija. Tai toks investavimas, kai pinigai įtraukiami į kelias skirtingas pramonės šakas, geografines vietas ir turto klases. Tai padeda sumažinti riziką ir apsaugoti nuo nesėkmės.

 

Ateities investavimo tendencijos Lietuvoje

Ko gero, nenustebsite sužinoję, kad investavimo tendencijos Lietuvoje, kaip ir visame pasaulyje kinta dėl bendros pasaulio ekonomikos, technologijų, demografinių pokyčių. Visgi, artimiausioje ateityje, galima spėti, išliks vis dar aktualios inovacijos, skaitmeninės technologijos, tvarumo tema, nekilnojamojo turto svarba, paskolos ir tarpusavio skolinimasis, įvairūs fondai, tad investuoti į šias sritis vis dar bus pelninga. Žinoma, investuoti į startuolius taip pat išliks populiaru, tačiau ir rizikinga. Šias tendencijas galite sekti portale „Verslo žinios“, pasaulinėje finansų svetainėje „Bloomberg“, įvairiose investavimo platformose, bendruomenės forumuose. Informaciją apie Lietuvos finansų rinką teikia „Lietuvos bankas“, apie fintech rinką „Fintech Lietuva“. Taip pat domėtis galima įvairiose konferencijose, pavyzdžiui, „Login“, „Financial Freedom Forum“ ar „Investors‘ Forum“.