2024-07-05 14:00:00
INVESTAVIMAS
Periodinis investavimas – ką svarbu žinoti?
Ar kada nors svajojote apie papildomas pajamas? O, galbūt, net apie pasyvias, periodiškai turimą biudžetą papildančias įplaukas? Jei taip, ko gero, esate susimąstę apie investavimą. Investavimas – vienas iš būdų įdarbinti turimas santaupas ir iš jų uždirbti. Investuoti galima įvairiai: į save, į brangiuosius metalus, vertybinius popierius, nekilnojamąjį turtą, investicinius fondus, kriptovaliutas, verslą. Galima rinktis tiek ilgalaikius, tiek trumpalaikius projektus, investuoti nereguliariai arba periodiškai. Šį kartą norime jums plačiau papasakoti apie tai, kas yra periodinis investavimas, kokios grąžos galima sulaukti pasirinkus šį kapitalo didinimo būdą, kokiu periodiškumu geriausia tai daryti, kokie yra periodinio investavimo privalumai ir trūkumai ir ką svarbu žinoti kiekvienam, pasirinkusiam tai išbandyti.
Kas yra periodinis investavimas?
Periodinis investavimas, kaip jau galima nuspėti, reguliarus, tam tikromis laiko atkarpomis vykdomas investavimas, t. y. lėšų įdarbinimas siekiant padidinti ar išlaikyti pradinį kapitalą. Taupant pinigus kyla grėsmė, kad laikui bėgant ir didėjant infliacijai jie nuvertės, tad siekiant to išvengti žmonės dažnai dalį turimų santaupų investuoja. Investuojant didelę sumą galima tikėtis didelio ir pelno. Visgi, norint užsidirbti daugiau, specialistai rekomenduoja rinktis periodinį investavimą. Periodinis investavimas gali būti atliekamas į bet kurią pasirinktą priemonę: indėlius, akcijas, obligacijas ir kt. Čia yra svarbi ne įdarbinama suma, bet pats reguliarus įprotis, padedantis ugdyti kantrybę ir gebėjimą išlaukti, mat užsiimant periodiniu investavimu sumos investuojamos nepriklausomai nuo padėties rinkoje. Periodinis investavimas gal ir negarantuos didelių palūkanų, tačiau dažnai padeda garantuoti didesnę grąžą.
Periodinio investavimo grąžos apskaičiavimas
Periodinių investicijų grąžą apskaičiuoti galima išties paprastai – tereikia pažiūrėti kiek pinigų investavote, kiek atgavote ir kiek iš to uždirbote. Visgi, šis būdas veiksmingas tik jau atgavus pinigus. O ką daryti, kaip apskaičiuoti potencialių pelną? Jį apskaičiuoti gali padėti periodinio investavimo skaičiuoklė. Jums tereikia nurodyt vienkartinės pradinės įmokos dydį, įmokų periodiškumą, metinę investicijų grąžą, investavimo laikotarpį, periodinės įmokos dydį ir lengvai sužinosite, kiek uždirbsite pasibaigus investiciniam laikotarpiui. Pavyzdžiui, jei jūsų pradinė įmoka bus 3000 eurų, kas mėnesį papildomai investuosite dar po 100 eurų ir taip darysite 5 metus, tai jei jūsų metinė investicijų grąža bus 6 procentai, tuomet investavimo pabaigoje galutinė investicijų vertė bus apie 11000 eurų.
Apskaičiuoti periodinio investavimo grąžą galima ir patiems. Pirmiausia reikėtų apskaičiuoti pradinio įnašo vertę po 5 metų: iš vieneto atimti metinę grąžą, pakelti metų skaičiumi ir gautą rezultatą padauginti iš pradinio įnašo ((1-0,06)5x3000=4014,68). Tuomet reikia apskaičiuoti periodinių įnašų vertę: prie 1 reikėtų pridėti periodinę grąžą, pakelti šią reikšmę periodų skaičiumi, iš gauto skaičiaus atimti 1, viską padalinti iš periodinės grąžos ir galiausiai padauginti iš 100: (minėto pavyzdžio atveju: (((1+0,005)60-1) / 0,005) x 100=6977). Belieka sudėti šias sumas ir žinosime, kad investuojant 3000 pradinį įnašą ir papildomai po 100 eurų kas mėnesį su 6 procentų metine grąža 5 metams, galutinė investicijų vertė bus 10992. Iš viso būsite investavę 9000 eurų, tad per penkis metus neišėję iš namų uždirbsite beveik 2000 eurų.
Kokiu periodiškumu geriausia investuoti?
Periodinis investavimas veikia tuomet, kai investuojama periodiškai: kas 12 mėnesių, kas 6, 3 ar net kas mėnesį. Visgi, investuojant skirtingais intervalais galima skirtinga nauda, skirtingi iššūkiai. Kiek tiksliai uždirbsite investuodami skirtingais intervalais pasakyti sunku. Vieniems užtenka kelių šimtų eurų uždarbio per metus, kiti trokšta kelių ar keliolikos tūkstančių, tad kokiu periodiškumu geriausia investuoti priklauso tik nuo jūsų lūkesčių ir galimybių. Trumpai apžvelkime skirtingo periodiškumo pliusus ir minusus.
-
Periodinis investavimas kasmet, tai yra skiriant atitinkamą sumą kas 12 mėnesių gali atnešti didelį kapitalo prieaugį. Visgi, dažniausiai kartą metuose investuojant įdarbinama didesnė suma, nei, pvz., investuojant kas mėnesį, tad tai reiškia, kad reikia turėti pasiruošus didesnę pradinę sumą. Be abejo, dėl to rezultatas gali būti kur kas geresnis nei investuojant kas mėnesį, tačiau ne visi pasiryžę investuoti turi didesnį pradinį kapitalą ir ne visi išdrįsta jį investuoti. Pagrindinis tokio investavimo minusas, kad investuojant tik kartą į metus dalis lėšų yra kaupiamos ir neinvestuojamos, todėl jos lieka neįdarbintos ir nuvertėja. Taip pat pasirinkus tokį investavimo periodiškumą yra daug sunkiau subalansuoti portfelį ir padidėja tikimybė investuoti "blogu" laiku, kai rinka patiria nuosmukį. Taip pat tokia investavimo strategija apsunkina investicijų diversifikavimą.
-
Periodinis investavimas kas pusę metų, t. y. kas 6 mėnesius irgi galima strategija, kurią investuotojai renkasi šiek tiek dažniau. Tam nereikia tokios didelės sumos, kaip, pavyzdžiui, investuojant tik kartą metuose. Visgi, investuojant tik du kartus per metus sunku nuspėti rinkos svyravimus ir pasirinkus rizikingesnę sritį galima ir nudegti. Be to, investuojant kas pusmetį sunku išlaikyti investicinę drausmę.
-
Periodinis investavimas kas tris mėnesius, t. y. kas ketvirtį, yra išties palankus, mat nebūtina tam iškart turėti didelę sumą, galima investuoti į skirtingus projektus ar investicinius instrumentus ir taip greičiau sukurti diversifikaciją ir apsisaugoti nuo nuostolingų investicijų. Be to, investuoti kas 3 mėnesius nėra daug laiko reikalaujantis dalykas, tad lengva suformuoti ir išsaugoti tokį įprotį.
-
Periodinis investavimas kas mėnesį gali būti kiek varginantis, mat kiekvieną mėnesį turėsite nepamiršti investuoti. Kita vertus, ko gero ar taip, ar taip bent kartą per mėnesį mokate mokesčius, tad dar viena finansinė operacija gali būti ne tokia jau ir sudėtinga... Renkantis investuoti kas mėnesį galima įdarbinti mažesnę sumą. Deja, bet mažesnė suma atneš ir mažesnę naudą, tačiau ją gausite kiekvieną mėnesį. Taip mažiau, bet greičiau uždirbsite ir kitą kartą galėsite investuoti kiek didesnę sumą. Investavimas kas mėnesį yra bene populiariausia strategija, kurią renkasi investuotojai, ypač investavimo pradžioje, nes tai leidžia ugdyti investavimo įprotį, padeda greičiau perprasti investavimo ypatumus bei investuojant tokiu būdu mažiau lėšų lieka neįdarbintų.
Kokie periodinio investavimo privalumai ir trūkumai?
Kas yra periodinis investavimas, kaip apskaičiuoti grąžą ir kokiais intervalais geriausia investuoti jau aptarėme, dabar pakalbėkime apie periodinio investavimo privalumus ir trūkumus. Kaip ir kiekvienas investavimas, taip ir periodinis, turi ne tik pliusų, bet ir minusų. Kai kuriais atvejais minusus gerokai užgožia pliusai, kai kuriais – kiek mažiau.
Periodinio investavimo privalumai
Bene didžiausias pliusas imantis periodinio investavimo yra ne atlygis, kaip galima pamanyti, bet disciplina. Periodinis investavimas skatina investuotojus planuoti savo asmeninį ar šeimos biudžetą, susidaryti finansinį planą ir kryptingai jį vykdyti. Be asmeninių savybių ugdymo, periodinis investavimas padeda kryptingai auginti pradinį kapitalą, sukuria pasyvias pajamas finansiniam saugumui užtikrinti, finansinės laisvės siekiui, ar net paverčia galimybe ilgainiui paversti tai pagrindinėmis šeimos pajamomis. Periodiškai investuojant ilgesnį laiką pinigai įdarbinami ne tik kai investicinio turto vertė auga, bet ir kai krenta, o tai leidžia sumažinti riziką patirti didelių nuostolių. Be to, investuojant periodiškai pastebima daug mažesnė emocijų įtaka: mažiau baiminamasi, dvejojama investuoti ir yra priimami racionalesni bei pelningesni sprendimai.
Periodinio investavimo trūkumai
Periodinis investavimas reikalauja kiek daugiau laiko ir pastangų. Jei investuojant neperiodiškai užteks vieną kartą prisėsti prie kompiuterio ar kitos priemonės, susirasti tinkamiausią finansinę priemonę, išanalizuoti galimą uždarbį, rizikingumą, išsirinkti tinkamiausią būdą, investuoti ir... laukti grąžos, tai tuo tarpu pasirinkus periodinį investavimą, panašius veiksmus teks kartoti kas mėnesį. Tiesa, pasirinkus investuoti per sutelktinio finansavimo platformas tai atlikti bus kur kas paprasčiau. Be abejo, reikėtų paminėti ir tai, kad pasirinkus periodinį investavimą teks atidžiau planuoti savo finansus, reguliariai atsidėti dalį jų investicijoms.
Ką svarbu žinoti prieš pradedant periodiškai investuoti?
Prieš pradedant periodinį investavimą, pirmiausia, reikėtų žinoti, kad nesvarbu ar tai yra neperiodinis, ar periodinis investavimas, jis skirstomas į 3 kategorijas pagal investavimo trukmę. Trumpus investavimo periodas – tai investicijos, kurių trukmė neviršija 3 metų; vidutinės trukmės investavimo periodas – investicijos, kurių trukmė 3–7 metų; ilgasis investavimo laikotarpis – 7 ir daugiau metų.
Kaip jau galite matyti, investavimas nėra tas dalykas, kuris greitai atneš jums finansinės naudos. Tad prieš pradedant investuoti svarbu suprasti, kad niekas nevyksta greitai. Nors per metus ir įmanoma padvigubinti investuotus pinigus, tačiau tam prireiks itin daug pastangų bei patirties, žinoma, ir daug didesnės rizikos prisiėmimo. Finansų ekspertai pataria niekada neskubėti daug uždirbti, nes skubėjimas tiesiogiai susijęs su rizika: norėdami daugiau uždirbti investuosite į rizikingesnius projektus, o tai reiškia, kad galimybė prarasti investuotus pinigus išaugs.
Dar vienas labai svarbus dalykas – žinoti, kaip sutaupyti pinigų investicijoms. Pirmiausia, niekada neinvestuokite pinigų, skirtų kasdienėms šeimos ar jūsų asmeninėms išlaidoms, santaupoms, neįdarbinkite finansine pagalve vadinamų ar juodai dienai sukauptų santaupų. Investavimui skirti pinigai turi būti atidėti atskirai. Tai padaryti galite sudarydami metinį, pusmečio ar mėnesio finansinį planą.
Periodinis investavimas su Profitus
Ką pirmiausiai veiktumėte turėdami milijoną? O jei pasakysime, kad šias svajones įgyvendinti nėra jau taip nerealu? Specialistų teigimu, pasirinkus tinkamą investavimo būdą, pirmąjį savo milijoną galima uždirbti vos per 28 metus. Pradėkite savo periodinio investavimo kelionę su profitus.lt, kur investuoti galima paprastai net ir nedidelėmis sumomis tiesiog internetu. Investavimas „Profitus“ yra užtikrintas nekilnojamuoju turtu, tad jūs, kaip ir kiti konkretų projektą finansuojantys žmonės mainais gausite nekilnojamojo turto įkeitimą hipoteka. Nusprendę įdarbinti pinigus galėsite pasirinkti kokiam projektui įgyvendinti juos skirsite, kuriam laikotarpiui ir kokią suma. Vidutiniškai investuotojai sulaukią 12 proc. grąžos, o tai yra puiki pradžia pirmajam milijonui!
Primename, kad investavimas yra visuomet susijęs su rizika prarasti dalį ar visą savo investiciją, tad rekomenduojame savo investicijas išskaidyti.