Grįžti atgal

Profitus news Kas yra pasyvios pajamos ir kaip pradėti jas gauti?

2023-08-04 12:30:00

INVESTAVIMAS

Kas yra pasyvios pajamos ir kaip pradėti jas gauti?

Greičiausiai visi žino, kad pajamos tai yra gaunami pinigai ar lėšos už tam tikrą veiklą, o pajamų rūšys yra skirstomos į pasyvias bei aktyvias. Aktyvios pajamos, tai pajamos, kurias gauname tiesiogiai išmainydami savo laiką, sukuriamą pridėtinę vertę ar atliktą darbą į pinigus. Dažniausiai norint uždirbti iš aktyvių pajamų, reikės tam skirti daug laiko bei pastangų, geriausias to pavyzdys – samdomas darbas, už kurį gaunate iš anksto sutartą atlyginimą.

Tačiau gyvenime nutinka visko ir turėti tik vieną pajamų šaltinį yra rizikinga, nes jeigu jus atleistų iš darbo arba dėl asmeninių priežasčių nebegalėtumėte dirbti, jūs nebetektumėte pagrindinio, o dažnu atveju ir vienintelio pajamų šaltinio, todėl sakoma, kad geriausia turėti bent jau keletą jų, nes jeigu neteksite vieno, dar turėsite kitus.

Turėti kelis aktyvių pajamų šaltinius sunku, nes tai reikalauja daug laiko bei pastangų, todėl verta pagalvoti apie pasyvias pajamas.

 

Pasyvios pajamos - kas tai?

Pasyvios pajamos priešingai negu aktyvios yra gaunamos įdėjus daug mažiau pastangų. Žinoma, pradžioje reikia šiek tiek skirti laiko, tačiau vėliau papildomų pastangų įdėti nereikia, kad gautumėte bent minimalias pajamas. Vienas iš pavyzdžių: savo padarytas nuotraukas įkeliate į puslapį, kur žmonės gali jas parsisiųsti, o jums už tai kaupiasi lėšos, taip jums nebeįsitraukiant į tolimesnį procesą kaupiasi po truputį pajamos. Taip pat pasyvias pajamas galima suprasti kaip papildomą veiklą, kurią vykdote po darbo valandų (po savo pagrindinės veiklos) ir tai jums generuoja bent minimalias papildomas pajamas, vienas iš pavyzdžių galėtų būti jūsų internetinė parduotuvė, kurioje prekiaujate įvairiausiomis smulkmenomis.

 

 Pasyvios pajamos

 

Pasyvių pajamų rūšys

Kiekvienais metais yra sugalvojame vis naujų būdų, kaip uždirbti pasyvias pajamas. Šie būdai skiriasi savo rizikingumu, galima grąža, trukme bei pobūdžiu, tad kiekvienas gali išsirinkti sau priimtiniausią būdą, o šiame straipsnyje aptarsime pagrindinius ir jau patikrintus būdus, norint užsidirbti pasyvias pajamas

Pasyvus dalyvavimas versle

Dažnas gyventojas svajoja įkurti savo verslą, nes gali pasirodyti, kad tai leis be vargo greitai užsidirbti ir anksti išeiti į pensiją. Tačiau dažniausiai sukurti sėkmingą verslą reikia daug pastangų, laiko bei nebijoti rizikuoti. Bet pasiryžus kurti verslą, ateityje tai gali tapti puikiu papildomu pinigų šaltiniu, kuris gali generuoti tiek ir aktyvias, tiek ir pasyvias pajamas - priklauso kokį kelią pasirinksite. Pasyvias pajams iš verslo gausite tuomet, kai versle aktyviai nedalyvausite, o jį sukūrus ir sėkmingai išvysčius, pasamdysite žmones, kurie už jus valdys verslą, nes kitu atveju tai nebus pilnai pasyvios pajamos, nes jūs ir toliau skirsite laiko verslo reikalams.

 

Pasyvios pajamos - verslo sukūrimas

 

Turto nuomos pajamos

Kitas būdas, kaip uždirbti pasyvių pajamų yra nuomoti bent laikinai jums nereikalingą turtą. Juk kai kuriuos daiktus naudojame tik kartą į savaitę, gal net kartą per mėnesį. Toks turtas irgi gali jums atnešti papildomo uždarbio, tereikia jį išnuomoti kitiems. Tokiu būdu ir vietą atsilaisvinsite ir papildomai užsidirbsite.

Nekilnojamo turto nuoma ir Airbnb

Vienas iš dalykų, kurį galime išnuomoti yra nekilnojamas turtas, galbūt šiuo metu neturite mašinos, tad garažas stovės tuščias dar bent pora mėnesių? O galbūt išvažiuojate pusei metų atostogauti į Turkiją ir butas tuo laikotarpiu tampa nebereikalingas? Abejais atvejais galime išnuomoti savo butą ar garažą ilgesniam laikui ir taip užsidirbti papildomai. O jeigu nenorite mėnesiui ar savaitei išnuomoti savo turto, galite pasinaudoti trumpalaike nuoma ir savo butą išnuomoti trumpesniam laikotarpiui. Viena populiariausių platformų, kuria galite pasinaudoti yra Airbnb, kurioje galite ne tik patys susirasti kur apsistoti, tačiau ir susirasti nuomininką, kuris pas jus apsistos kelioms dienoms. Taip galėsite susikurti pasyvių pajamų šaltinį. Tiesa, reikia paminėti, kad tiek trumpalaikė, tiek ilgalaikė nuoma turi savo rizikų bei tam reikės skirti laiko – norint išnuomoti butą ar garažą reikės surasti nuomininkus, jiems aprodyti patalpas, iškilus problemoms jas spręsti, taip pat patiriama rizika, kad bus sugadintas turtas. Panašiai ir su trumpalaike nuoma, nes po kiekvieno apsistojimo reikės sutvarkyti ir paruošti butą kitam svečiui bei išlieka rizika dėl turto apgadinimo.

 

Pasyvios pajamos - nekilnojamo turto nuoma

 

Automobilio ar kito turto nuoma

Jeigu neturite nekilnojamo turto, galbūt turite kitų daiktų, kuriais nesinaudojate? Tai gali būti automobilis, kurį galite išnuomoti miesto svečiams, kurie atvyko savaitgaliui aplankyti lankomiausius objektus, o galbūt turite siurblį, lyginimo sistemą ar brangesnį stalo žaidimą, kurį galėtumėte išnuomoti savaitgaliui? Kartais žmonėms apsimoka pasiskolinti daiktą, o ne jį įsigyti, jeigu jį naudos tik keletą kartų. Tai jums sukuria galimybę papildomai užsidirbti, susikuriant sau pasyvių pajamų šaltinį.

 

Pasyvios pajamos - automobilio nuoma 

 

Autoriniai darbai

Kitas būdas kaip gauti papildomų pajamų yra jūsų autoriniai darbai, kai jūs sukuriate pridėtinę vertę ir už tai jums yra atsilyginama. Pavyzdžiui, jeigu domitės kelionėmis bei patinka rašyti – galite kurti asmeninį tinklaraštį apie keliones. Jeigu jūsų straipsniai susilauks didelio skaitytojų dėmesio – galėsite reklamuoti kelionių agentūras, kurios už pritrauktus keliautojus jums sumokės. Kitas pavyzdys galėtų būti Youtube paskyra, kurioje kalbate apie tai kaip prižiūrėti savo augintinius, kaip juos dresuoti ir t.t. jeigu kursite įdomų turinį ir susilauksite daug peržiūrų, ne tik galėsite reklamuoti įmonių produkciją, skirtą augintiniams, tačiau galėsite uždirbti ir iš reklamų, kurias į jūsų vaizdo įrašą įterps pats Youtube. Tokių ir panašių būdų galima sugalvoti ir daugiau, svarbu įsivertinti kuo patys domitės ir kokių sugebėjimų turite, nes taip bus daug paprasčiau išnaudojus savo talentus, gauti papildomas pajamas.

 

Payvios pajamos - autoriniai darbai

Pasyvios pajamos iš investicijų

Vienas populiariausių papildomų pajamų šaltinių yra investavimas, nes tuo užsiimti gali kiekvienas, tam neskiriant labai daug laiko. Yra įvairių ir labai skirtingų investavimo būdų: akcijos, obligacijos, sutelktinio finansavimo platforma ir kt.

Trumpai apie kiekvieną iš šių investavimo būdų:

Akcijos

Tai įmonių vertybiniai popieriai, jos savininkui suteikiantys tam tikrą teisę dalyvauti įmonės valdyme. Uždirbti iš akcijų yra du būdai: nusipirkus akcijų palaukti kol jos pabrangs ir jas parduoti arba sulaukti dividendų mokėjimo laiko, kurio metu, pagrinde didelės, jau sėkmingos įmonės savo investuotojams išmoka dalį savo uždirbto pelno. Investavimas į akcijas yra vienas rizikingesnių būdų tiek investuoti, tiek ir užsitikrinti pasyvias pajamas, nes įmonių yra daug ir net jeigu atrodo, kad pasirinkta didelė, sėkminga įmonė, niekas negali prognozuoti, kaip seksis įmonėje ateityje. Tačiau kartu su rizika yra galimybė ir daugiau uždirbti, jeigu nusiperkama įmonės akcijų, o laikui bėgant įmonei sekasi ir akcijų kaina kyla.

 

Obligacijos

Tai išleisti skolos vertybiniai popieriai, kurie juos įsigijus patvirtina turėtojo teisę gauti iš obligaciją išplatinusios įmonės / šalies ir t.t. joje nurodytais terminais nominaliąją obligacijos vertę. Investavus į obligacijas yra iš anksto žinoma mokėjimų terminai, skolos grąžinimo data (obligacijų išpirkimo data) bei investicijos sąlygos - kiek bus gaunama palūkanų. Lyginant su akcijomis, obligacijos yra mažiau rizikingas investavimo būdas, tačiau ir galima grąža yra mažesnė. 


Sutelktinis finansavimas

Pasirinkus šį investavimo būdą, jūs investuosite į verslo paskolas su įkeistu nekilnojamu turtu - skolinsite pinigus NT projektų plėtojimui. Šiose platformose didelė žmonių bendruomenė mažomis sumomis sutelkia reikiamą sumą ir paskolina ją nekilnojamo turto vystytojams, kurie už šią paskolą įkeičia investuotojams NT turtą, kaip vieną iš užtikrinimo priemonių, dėl kurios investuoti tampa saugiau. Pati sutelktinio finansavimo platforma veikia kaip tarpininkas, kuris patikrina projektus bei atlieka visą kitą administracinį darbą. Investuojant per tokias sutelktinio finansavimo platformose investicinė grąža siekia nuo 8 iki 14 % metinių palūkanų. Kiek tiksliai uždirbsite sužinoti galite investavimo skaičiuoklėje.

Investuojant būtina įvertinti

Prieš investuojant labai svarbu įsivertinti keletą aspektų:

Rizikos tolerancija

Visų pirma jūsų rizikos toleranciją, nes investicijos skiriasi savo rizikingumu - vienos yra saugesnės (indėliai, obligacijos), kitos labiau rizikingesnės (akcijos, kriptovaliutos), o per vidurį sutelktinio finansavimo platformos. Nuo prisiimamos rizikos priklausys ir jūsų galima investicijos grąža, nes kuo daugiau rizikos esate linkę prisiimti, tuo didesnės grąžos galite tikėtis, tuo pačiu tuo labiau galite tikėtis ir prarasti dalį ar visą šių pinigų sumą.

Investicijos suma 

Be rizikos taip pat reikėtų įsivertinti ir minimalią sumą, nuo kurios galite bei apsimoka investuoti, nes priklauso nuo įstaigos, bet už akcijų ar obligacijų įsigijimą gali tekti susimokėti administracinius mokesčius, tad investuojant mažesnę sumą, šie mokesčiai gali atrodyti gana dideli. Kalbant apie sutelktinio finansavimo platformas, tai jose galima investuoti nuo gana mažos sumos – nuo šimto eurų, o Profitus investuotojams taip pat netaikomi jokie administraciniai mokesčiai.  

 

Pasyvios pajamos - investavimas

 

Kur investuoti 100 eurų?
Šis klausimas dažnai kyla neseniai pradėjusiems arba dar tik galvojantiems apie investavimą, nes manoma, kad reikia turėti labai dideles sumas, kad būtų galima pradėti investuoti. Tai nėra tiesa, nes pradėti bei išmėginti investuotojo kėdę galima vos nuo 100 eurų - Profitus platformoje tai minimali investicinė suma, nuo kurios galite pradėti investuoti į verslo paskolas. O jeigu turite ir daugiau lėšų, kurias norite įdarbinti - galite išskaidyti savo investicijas po 100 eurų ir investuoti į kelis projektus, taip sumažinant investavimo riziką.

Pasyviųjų pajamų privalumai

Turėti bent jau kelis pasyvių pajamų šaltinius būtina, nes tai padeda sukaupti norimą kapitalą daug greičiau, taip pat tai leidžia jaustis saugiau bei pasiruošti nenumatytiems gyvenimo atvejams. Iš pradžių gali būti sunku, kol išmoksite susikurti pasyvių pajamų šaltinį, tačiau tikslo išsikėlimas bei savo talentų bei įgūdžių supratimas bei pasitelkimas palengvins šią kelionę, o konkretų būdą, kaip uždirbsime šias pasyvias lėšas, išsirenkame patys. Rekomenduojame išmėginti bent kelis pasyvių pajamų šaltinius, taip sužinant, kuris būdas jums labiausiai tinka.

 

Investavimas visuomet yra susijęs su rizika prarasti dalį ar visą investiciją. Rekomenduojame investuoti atsakingai ir investicijas išskaidyti.