Grįžti atgal

Profitus news Sutelktinis finansavimas: kas tai ir kokie jo privalumai?

2024-03-28 08:00:00

INVESTAVIMAS

Sutelktinis finansavimas: kas tai ir kokie jo privalumai?

Ar kada svarstėte, kaip galėtumėte lengvai padidinti savo kapitalą? Vienas iš būdų užsidirbti – investavimas. Investuoti galima į akcijas, obligacijas, kitus vertybinius popierius, konkrečius nekilnojamojo turto objektus, rinktis investuoti vienam arba būti vienu iš investuotojų. Ko gero, saugiausias ir paprasčiausias būdas papildomai užsidirbti iš investicijų – sutelktinis finansavimas. Lyginant su kitais investiciniais instrumentais, tai gan naujas, tačiau išties veiksmingas būdas tiek skolinti, tiek skolintis. Šiame straipsnyje norime jums plačiau pristatyti, kas yra sutelktinis finansavimas, kokios yra jo rūšys, privalumai, rizikos ir nuo ko pradėti, norint tapti investuotoju.

 

Kas yra sutelktinis finansavimas?

Sutelktinis finansavimas (angl. crowdfunding) – tai vienas iš lėšų rinkimo modelių, kai jas skiria (investuoja) daug žmonių. Pagrindinis sutelktinio finansavimo principas – leisti žmonėms nedideliomis sumomis ir ganėtinai saugiai skolinti savo pinigus pasirinktų projektų ar idėjų įgyvendinimui. Lėšas investuojantiems žmonėms tai puikus būdas užsidirbti papildomų pajamų iš gaunamų palūkanų, o lėšų gavėjams – galimybė greičiau ir paprasčiau pasiskolinti nei tradicinėse finansų institucijose. 

Šiandien sutelktinis finansavimas Lietuvoje tiek norintiems pasiskolinti alternatyviais kreditavimo būdais, tiek investuotojams pasiekiamas internetu. Norintieji pasiskolinti įvairiems verslo tikslams ar projektams tai gali padaryti neišėję iš namų – tereikia užpildyti prašymą internetu. Iš namų nereikės išeiti ir norint investuoti – tai padaryti galima išties greitai ir paprastai, naudojantis tiek kompiuteriu, tiek išmaniuoju telefonu, o investuoti galite vos nuo keliasdešimt eurų!

Sutelktinis finansavimo modelis pasaulį pasiekė palyginti neseniai. Pirmuoju projektu galime laikyti „ArtistShare“ įkūrimą 2001-aisiais. Tai iki šiol veikianti internetinė svetainė, kurioje muzikantai, siekdami įgyvendinti savo idėjas renka iš gerbėjų lėšas. Tiesa, šioje platformoje finansavimas pagrįstas ne piniginiu atlygiu, o padėkos dovanomis, siūlomomis privilegijomis. Vėliau šis modelis buvo kiek pakoreguotas ir pritaikytas platesnei auditorijai. Šiandien finansavimo procese gali dalyvauti žmonės iš viso pasaulio ir iš to ne tik gauti išskirtinų pasiūlymų ar dovanų, bet net ir susikurti papildomą pajamų šaltinį.

 

Sutelktinio finansavimo platforma: kas tai?

Sutelktinio finansavimo platforma – tai įmonė, kuri teikia sutelktinio finansavimo paslaugas ir tarpininkauja tarp dviejų skirtingų šalių: verslo, kuris siekia gauti finansavimą bei investuotojus, kurie nori įdarbinti savo pinigus. Šiuo metu daugiausiai dėmesio sulaukia internetinės platformos, siūlančios investuoti į NT vystymo ir kitokių verslų paskolų finansavimą. Šios platformos atlieka tarpininko vaidmenį: jos ieško, atrenka ir investitoriams pasiūlo perspektyvius verslo, nekilnojamojo turto ar kitus projektus, kurie atrodo patikimi ir turi sąlyginai nedidelį rizikingumo rodiklį. Tokiose platformose žmonės gali nuo 100 eurų prisidėti prie projekto ar idėjos ir taip užsidirbti. Tačiau platformos pritraukia ir patyrusių investuotojų dėmesį, kurie investuoja į projektus ir kelis šimtus tūkstančių eurų

Investavimas per sutelktinio finansavimo platformas yra patikimas, ir ganėtinai saugus, o, svarbiausia, jūs patys galite pasirinkti norimą investuoti sumą, investavimo terminą, palūkanų dydį ir net projektą, į kurį investuosite! Sutelktinio finansavimo platformos, pagal tai, kaip projektai finansuojami, gali skirtis. Pavyzdžiui, platformoje „Profitus“ galima investuoti už 8–12 % metinių palūkanų į konkrečius nekilnojamojo turto (NT) objektų paskolas. Galima investuoti pasirinktas sumas vos nuo 100 eur., kurios bus užtikrintos nekilnojamuoju turtu. Kitos platformos gali siūlyti investuoti į kitokio tipo verslus ar net idėjas. Visi „Profitus“ investuotojai mainais už investiciją gauna nekilnojamojo turto įkeitimą hipotekos principu. Hipoteka – paskolos užtikrintumo tipas, kai paskolinama suma įkeičiama projekto ar idėjos vystytojo turtu, šiuo atveju nekilnojamuoju turtu (šis įkeitimas praverčia, kai paskolos gavėjas nevykdo savo įsipareigojimų ir tampa nemokiu. tokiu atveju įkeistas turtas yra išieškomas ir parduodamas, o iš gautų lėšų yra atsiskaitoma su investuotojais).

 

Investavimas

 

Sutelktinio finansavimo rūšys

Sutelktinis finansavimas investuotojams gali suteikti ne tik finansinės naudos. Kitaip tariant, žmonės už investuotą sumą gali gauti nebūtinai finansinį atlygį. Visame pasaulyje pagal atlygio pobūdį sutelktinis finansavimas skirstomas į keturias pagrindines rūšis.

 1. Skolinimo sutelktinis finansavimas (angl. debt crowdfunding) – tai finansavimo rūšis, kai investuotojai skolina pinigines lėšas ir už tai gauna fiksuotą investicinę grąžą (palūkanas).  
 2. Nuosavybės sutelktinis finansavimas (angl. equity crowdfunding) – finansavimo rūšis, kai investuotojai kaip atlygį gauna finansuojamo projekto nuosavybės dalį.  
 3. Atlygio sutelktinis finansavimas (angl. reward crowdfunding) – tai kai už investavimą dažniausiai gaunamas ne finansinis atlygis (teikiama paslauga, produktas).  
 4. Aukojimo sutelktinis finansavimas (angl. donaion crowdfunding) – tai finansavimo rūšis, kai už investicijas negaunamas joks atlygis. Toks investavimas būdingas nepelno siekiančioms organizacijoms.  

Skirtingos finansavimo platformos gali naudoti skirtingą atlygio rūšį, tad prieš investuodami visuomet pasidomėkite, ar už skirtus pinigus gausite naudos ir jei taip, kokia ji bus.

 

Sutelktinio finansavimo privalumai

Vis didėjantis sutelktinio finansavimo populiarumas nėra atsitiktinis. Tai puikus būdas ne tik investuoti, bet ir prireikus pasiskolinti. Tiek lėšų gavėjai, tiek skolintojai rinkdamiesi tokį investavimo ir finansavimo būdą gauna daugybę privalumų. Sutelktinis finansavimas NT projektų finansavimui ar kitiems verslams gali suteikti galimybę plėstis, o investuotojams iš to dar ir užsidirbti. Ši puiki tradicinių finansavimo priemonių alternatyva naudinga, nes:

investuotojams

 • suteikia galimybę dalyvauti įvairiuose projektuose bei prisidėti prie išskirtinių projektų finansavimo;

 • tai yra ganėtinai saugi investicija (investuojant sutelktinio finansavimo platformose jūsų investicija dažnai būna užtikrinama nekilnojamuoju ar kitu turtu); 

 • tai yra stabili investicija, leidžianti investuoti ir iš to uždirbti tiek, kiek jums norisi;

 • leidžia pasirinkti trukmę;

 • suteikia galimybę rinktis patikusį investicinį objektą ir jam žadamą pelną (palūkanų normą);

 • nereikia turėti didelio kapitalo, investuoti galima vos nuo 100 eur.;

 • tai yra puiki pasyvių pajamų rūšis;

 • suteikia nuolatinę ir tam tikru turtu užtikrintą grąžą.

lėšų gavėjams:

 • padeda lengvai ir paprastai pasiskolinti iki 5 000 000 eurų;

 • suteikia palankias skolinimosi sąlygas;

 • užtikrina finansavimą;

 • galima greitai gauti reikiamą sumą;

 • lengva išspręsti finansinius rūpesčius ar įgyvendinti projektus;

 • padeda prognozuoti projekto idėjos patikimumą (investuotojai savo lėšas dažniausiai skiria tiems projektams, kurie, jų manymu, yra labiausiai to verti);

 • suteikia greitą finansinį sprendimą.

 

Sutelktinis-Finansavimas

 

Sutelktinio finansavimo rizikos

Kaip ir kitos investicijos rūšys, taip ir investavimas per sutelktinio finansavimo platformas turi tam tikrų rizikų. Nei vienas nesame garantuoti, kad konkretus projektas bus įgyvendintas sėkmingai – kartais nutinka priešingai. Visgi, sutelktinis finansavimas yra skirtas mažiems ir vidutiniams verslams, tad jam skiriamas didelis dėmesys. Pagal reglamentą, mažiems ar viduriniams verslams ar vienam kelių verslų savininkui suteikiamo finansavimo dydis yra ribotas. Vadinasi, sutelktinio finansavimo įstatymas saugo investuotojus nuo didelių rizikų ir padeda išvengti nesėkmių. Be to, reikėtų nepamiršti, kad tam tikros sutelktinio finansavimo platformos investicijas apsaugo nekilnojamuoju ar kitu turtu, akcijomis, obligacijomis, tad net ir žlugus projektui yra įmanoma atgauti savo investicijas. 

 

Sutelktinis finansavimas Lietuvoje

Sutelktinis finansavimas Lietuvoje tampa vis populiaresniu ne tik tarp norinčių investuoti, tačiau ir tarp ieškančių tinkamiausių galimybių pasiskolinti. Sutelktinio finansavimo platformos siūlo itin lanksčias ir palankias sąlygas skolinimuisi verslo plėtrai ar kitiems projektams įgyvendinti. Įvairios sutelktinio finansavimo platformos siekia pritraukti lėšas iš visuomenės ir jų įvairiomis sumomis paskolintus pinigus investuoti į įvairius projektus. Šis lėšų skolinimosi būdas tinkamiausias smulkiam ir vidutiniam verslui.

Sutelktinis finansavimas gali būti skirtas:

 • meninei ar kūrybinei veiklai;

 • kultūriniams projektams;

 • verslo plėtrai;

 • naujo verslo kūrimui;

 • prireikus lėšų nenumatytiems atvejams;

 • prireikus finansų pelno nesiekiančioms organizacijoms;

 • prireikus pinigų kitiems tikslams ar idėjoms įgyvendinti.

 

Kaip tapti investuotoju?

Tapti sutelktinio finansavimo investuotoju išties paprasta. Norint įdarbinti savo pinigus net nereikia išeiti iš namų! Viskas ko reikia – kompiuteris, telefonas ar planšetė bei internetas! Nusprendus investuoti tereikia pasirinkti konkrečią investavimo platformą, joje užsiregistruoti, nurodyti reikiamus duomenis ir informaciją apie finansines galimybes, išanalizuoti projektus, į kuriuos siūloma investuoti ir išsirinkti norimą!