Grįžti atgal

Profitus news Pajamų deklaravimas investavusiems – ką svarbu žinoti?

2024-07-03 12:30:00

INVESTAVIMAS

Pajamų deklaravimas investavusiems – ką svarbu žinoti?

Kiekvienais metais Lietuvoje pildoma metinė pajamų deklaracija, tai yra visi gyventojai turi deklaruoti savo pajamas ir turtą. Tai kiekvienas gali atlikti Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) Elektroninėje deklaravimo sistemoje (EDS) ne vėliau nei iki gegužės. Deklaruojant pajamas ir turtą svarbu nurodyti ne tik pajamas, gautas iš samdomo darbo ar individualios veiklos, bet ir įgytas pardavus vertybinius popierius, gavus palūkanas už terminuotus ar / ir kaupiamuosius indėlius, investicines pajamas. Tam, kad deklaravimas taptų dar aiškesnis ir paprastesnis šiame straipsnyje pristatome jums kas yra investicinės pajamos, kaip vykdomas pajamų deklaravimas investavusiems ir ką svarbu žinoti kiekvienam.

 

Kokios pajamos laikomos investicinėmis?

Investicinės pajamos – tai iš investicijų gautos pajamos, kai turimas turtas padeda padidinti kapitalą jį išnuomojus ar pardavus kai padidėja jo vertė. Tam, kad būtų lengviau pateiksime labai paprastą pavyzdį. Įsivaizduokite, kad investicijai renkatės nekilnojamąjį turtą. Turite savo nuosavą būstą ir įsigyjate antrą, pavyzdžiui butą. Šis vienetas teisiškai bus laikomas investiciniu turtu, kuris gali generuoti pajamas jį išnuomavus arba pardavus kai pakils jo kaina (daugiau apie tai, kas yra investicinis turtas galite skaityti straipsnyje „Investicinis turtas“ viskas ką reikėtų žinoti“). Butą išnuomojate ir kas mėnesį gaunate stabilias pajamas, kurios bus laikomos investicinėmis. Investicines pajamas sukuria ne tik investavimas į nekilnojamąjį turtą, akcijas, obligacijas ir kitus vertybinius popierius, bet ir, pavyzdžiui, investavimas į nekilnojamojo turto vystymo projektus įvairiose skolinimo ir investavimo platformose.

 

Kada reikia mokėti GPM už investicines pajamas?

Pajamų mokesčio įstatyme nurodyta, kad Lietuvos Respublikos gyventojai privalo mokėti gyventojų pajamų mokestį (GPM) už investicines pajamas, kai uždarbis viršija 500 eurų ribą. Iki 500 eurų gautos pajamos už nuomą, pardavimą yra neapmokestinamos. Jei suma yra didesnė – jai bus taikomas 15 proc. GPM tarifas nuo apmokestinamos dalies, t. y. nuo tos dalies, kuri yra viršijusi 500 eur. Pavyzdžiui, gavę 600 eurų pelną 15 proc. GPM mokėsite nuo 100 eur (600 eurų pelnas – 500 neapmokestinama pajamų dalis). SVARBU! Jei gyvenate santuokoje, tuomet gautos investicinės pajamos bus dalinamos perpus, tad jei jūsų uždarbis sieks 1000 eur., tuomet jums nereikės mokėti GPM, nes abu partneriai sumą dalintųsi perpus, vadinasi, kiekvienam asmeniui tektų 500 eurų pelnas, o tokia suma yra neapmokestinama. Jei uždirbtumėte 1200 eur., tuomet abu sutuoktiniai 15 proc. GPM mokėtų už uždirbtus 100 eur. (1200 pelnas, dalinamas sutuoktiniams perpus = 600 eur. kiekvienam; iš 600 vienam asmeniui tenkančio pelno atimama neapmokestinama pajamų dalis 500 eur, = 100 eurų apmokestinamų pajamų).

GPM netaikomas

Kai investicijų pardavimo ar kitokio tipo pelno suma nėra didesnė, nei 500 eurų.

15 proc. GPM tarifas

Apmokestinama suma, viršijusi 500 eurų ribą.

 

Dividendai, nepriklausomai nuo pajamų dydžio apmokestinami 15 proc. GPM tarifu.

20 proc. GPM tarifas

Kai pajamos iš nuomos, palūkanų, indėlių, vertybinių popierių ar investicijų pardavimo kartu sudėjus su kitomis pajamomis (pvz., darbo atlygį) yra didesnės, nei 120 vidutinių darbo užmokesčių (VDU).Mokesčių formos ir dokumentai susiję su investicinėmis pajamomis

Pajamų deklaravimas investavusiems yra kiek sudėtingesnis procesas, mat deklaruojamos ne tik samdomo ar savarankiško darbo pajamos, bet ir investicinės pajamos: palūkanos, dividendai, kitas kapitalo prieaugis. Nepamirškite, kad savarankiškas gyventojų investavimas į vertybinius popierius ir kitas finansines priemones nėra laikomas individualia veikla, tad deklaruojant to negalima priskirti savarankiškai veiklai. Pajamoms iš vertybinių popierių deklaruoti reikalinga GPM311 forma. Primename, kad jei už investicijas gauta suma neviršija neapmokestinamo dydžio, t. y. 500 eurų, tuomet deklaruoti jos nereikia.

 

Kur galima deklaruoti investicines pajamas?

Mokesčių deklaravimas, tame tarpe ir investicijų deklaravimas, vykdomas Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) Elektroninėje deklaravimo sistemoje (EDS). Turto deklaravimas vykdomas kasmet iki gegužės mėnesio. Šioje sistemoje neiškėlus kojų iš namų galima pateikti ir / ar peržiūrėti mokesčių deklaracijas ir daugybę kitų deklaravimo formų. Tai išties patogus ir greitas būdas. Prisijungti prie EDS galima per banką, Valstybės įmonių Registrų centrą, kredito unijas ar Elektroninius valdžios vartus. Laiku nedeklaravus gresia įsiskolinimas, o vėliau ir pinigų nurašymas iš sąskaitų.

 

Kaip deklaruoti investicines pajamas?

Kiekvienais metais prieš pajamų deklaravimą visi mokesčius išskaičiuojantys ir tretieji asmenys Valstybinei mokesčių inspekcijai pateikia visą informaciją apie konkretaus gyventojo pajamas: algą, parduotus vertybinius popierius ir kt. Visa ši informacija yra sukeliama į preliminarias pajamų deklaracijas. Visgi, dalį informacijos žino tik pats gyventojas, todėl duomenis visada reikia patikrinti. Kaip deklaruoti pajamas galima rasti pačioje Elektroninėje deklaravimo sistemoje (EDS). Ten jus pasitiks GPM deklaravimo vedlys, kuris žingsnis po žingsnio nukreips tinkama linkme.

 1. Atsidarius pajamų deklaravimo langą pirmiausiai jus pasitiks prašymas patikslinti duomenis. Pirmiausiai turėsite nurodyti jūsų statusą deklaruojamam laikotarpiui, tai yra ar gyvenote Lietuvoje, ar buvote išvykęs.

 2. Kitame lange atsispindės visi iš kitų šaltinių (darbovietės ir kt.) gauti duomenys. Pirmiausia, rekomenduojame juos atidžiai patikrinti: kartais pasitaiko tokių atvejų, kai informacija pateikiama klaidingai ar priskiriamas ne tas pajamų rūšies kodas.

  1. Jei dirbate samdomame darbe, greičiausiai čia pateikti duomenys bus teisingi ir jums teliks juos patvirtinti.

  2. Vykdantieji individualią veiklą šiame etape turi prisegti Gyventojo individualios veiklos pajamų ir išlaidų apskaitos žurnalą, jei jo neveda VMI nuotolinių apskaitos paslaugų smulkiajam verslui posistemyje, žinomame Virtualaus buhalterio vardu (iAPS). Jei naudojamasi iAPS, tuomet duomenys turėtų būti perkelti automatiškai ir jums teliktų juos patikrinti ir patvirtinti.

 3. Trečias žingsnis – pajamos iš turto, t. y. iš akcijų, fondų, kriptovaliutos ar kitų finansinių priemonių. Šiame etape vykdomas parduotų finansinių priemonių vienetų, pavyzdžiui, akcijų deklaravimas: turite atsakyti į klausimą „Ar gavote turto nuomos, pardavimo ar kitokio perleidimo nuosavybėn pajamų Lietuvoje ir (ar) užsienio valstybėse?“. Turto deklaravimas būtinas jei pardavėte tam tikrų finansinių priemonių vienetų pavyzdžiui, akcijų, ir už jas gavote daugiau nei 500 eurų. 

 4. Ketvirtas žingsnis – palūkanų deklaravimas. Čia turėtumėte matyt preliminarius kitų šalių suvestus duomenis, kuriuos turėtumėte atidžiai patikrinti ir patvirtinti. Palūkanoms taip pat galioja 500 eurų lengvata, tad jei jos neviršija 500 eurų, tuomet jums mokesčiai nebus taikomi. Palūkanų deklaravimo kodas – 55.

 5. Vėliau pasirinkus laukelį „Kitos pajamos“ pasieksite dividendų deklaravimą. Čia taip pat turėsite įvesti atitinkamus duomenis. Dividendų deklaravimo kodas – 26.

 6. Laukelyje „Kitos pajamos“ taip pat galite deklaruoti ir pajamas iš kriptovaliutos.

 7. Vėliau pasieksite pajamas mažinančių išlaidų laukelį. Čia galėsite nurodyti informaciją apie investicinio draudimo ir III pakopos pensijų fondo įmokas, mokesčius ir kitas išlaidas. 

 8. Užpildžius visas skiltis deklaracija bus suformuota automatiškai.

 

pajamu-deklaravimas

 

Ar reikia deklaruoti investicines pajamas gautas iš užsienio įmonių?

Svarstote, ar reikia ir jei taip – kaip deklaruoti turtą, gautą iš užsienio įmonių? Atsakymas – taip, reikia. Metinėje pajamų deklaracijoje visuomet turite nurodyti visas deklaruojamaisiais metais Lietuvoje ir užsienio valstybėse gautas pajamas, išskyrus nedeklaruojamas neapmokestinamąsias pajamas. Deklaruoti pajamas privaloma iki sekančių metų gegužės mėnesio. Tai padaryti galite lygiai taip pat, kaip ir deklaruojant pajamas, gautas Lietuvoje. Skirtumas tik tas, kad į klausimą kur patyrėte pajamų turėtumėte atsakyti „kitoje šalyje“.