Grįžti atgal

Profitus news Investicinis turtas: viskas ką reikėtų žinoti

2024-03-27 07:30:00

INVESTAVIMAS

Investicinis turtas: viskas ką reikėtų žinoti

Ar esate girdėję sąvoką investicinis turtas? Deja, bet dauguma žmonių nežino šios sąvokos reikšmės, net jei patys ir yra investicinio turto savininkai... Investicinis turtas gali būti puikia pasyvių pajamų rūšimi, jis gali padėti didinti turimą kapitalą. Kaip jau diktuoja pats pavadinimas – tai yra turtas, į kurį mes investuojame tikėdamiesi padidinti savo investicinį portfelį. Šiame straipsnyje norime jus supažindinti su šia sąvoka, papasakoti, kas yra investicinis turtas, kuo jis skiriasi nuo asmeninio turto, kokie yra jo privalumai, kokie jam taikomi mokesčiai ir kaip galima jo įsigyti.

 

Kas yra investicinis turtas?

Investicinis turtas – tai ilgalaikis, materialus turtas, kuris padeda uždirbti jį išnuomojus ar pardavus kai jo vertė padidėja. Ilgalaikiu turtu laikytini įvairūs NT objektai ar jų dalys, žemė ar žemė kartu su NT objektais. Pavyzdžiui, jei turite butą, kurį nuomojate ir už tai gaunate pajams, šis butas bus laikytinas investiciniu turtu. Jei turtas naudojamas jame gaminti prekes, teikti paslaugas ar vykdyti kitus administracinius tikslus, arba turto pardavimas yra tipinė konkrečios įmonės veikla, tuomet jis nelaikomas investiciniu turtu. Investicinis turtas yra tik tas ilgalaikis turtas, kuris laikomas vien tik pajamoms iš nuomos ar turto vertės padidėjimo gauti. Jis gali priklausyti tiek fiziniams, tiek juridiniams asmenims, siekiant uždirbti papildomas, jų veikloje nenurodytas pajamas.

 

Kuo skiriasi investicinis turtas nuo asmeninio turto?

Asmeninis turtas, tai visas konkretaus asmens turimas (ar išmokamas) kilnojamas ir nekilnojamas turtas: žemė, miškas, kitas nekilnojamasis turtas ar jo dalis, automobiliai, akcijos, įvairūs prietaisai, daiktai ir kt. Tuo tarpu investicinis turtas yra tik materialus ilgalaikis turtas, iš kurio nuomos ar dėl turto vertės padidėjimo galima uždirbti. Pavyzdžiui, turite du butus: viename iš jų gyvenate jūs, o antrąjį esate išnuomoję. Abu jie bus jūsų asmeninis turtas, tačiau tik antrasis bus laikytinas investiciniu, nes iš jo gaunate nuomą ir taip padidinate savo investicinį kapitalą. Jei įsigijote nekilnojamo turto objektą, pavyzdžiui, grožio saloną, jame patys vykdote veiklą ir iš to uždirbate, šis asmeninis turtas nebus laikomas investiciniu.

Investicinis-turtas

 

Investicinio turto privalumai

Pasaulyje daugybė žmonių renkasi investuoti į investicinį turtą. Investuojama ne tik savo šalies ribose, bet ir globaliu mastu. Tai leidžia ne tik padidinti savo kapitalą, bet turi ir dar daugybę išties didelių pliusų.

  • Pirmiausia, investavimas į NT  yra psichologiškai saugesnis  – jūs įsigyjate konkretų fizinį turtą, kurį galite matyti ar paliesti, kas įneša saugumo jausmą.

  • Investicinis nekilnojamas turtas yra likvidus. Tai reiškia, kad nusprendus parduoti, jis gali būti greitai iškeičiamas į grynus pinigus. (Yra ir nelikvidaus NT, todėl reikia mokėti atsirinkti).

  • Didelis investicinio turto pasirinkimas. Šiandien rinkoje galima pastebėti didelį ilgalaikio nekilnojamo turto pasirinkimą, tad išsirinkti labiausiai jūsų lūkesčius atitinkantį variantą yra išties paprasta.

  • Tokia investicija yra mažai rizikinga. Nekilnojamas turtas beveik visuomet išlieka vertingu vienetu, o jo kainos dažnai auga ir net pralenkia infliaciją. Jį galima parduoti ir atgauti investuotus pinigus.

  • Investicinis turtas dažnai tampa saugumo garantu. Ko gero, visi norime jaustis saugiai ne tik dabar, bet ir ateityje. Siekdami užtikrintumo, visame pasaulyje žmonės įsigyja įvairų ilgalaikį turtą trokšdami saugiai ir be nuvertėjimo pasidėti savo pinigus nenumatytiems atvejams.

  • Atsiradus poreikiui, investicinis turtas gali netekti savo statuso ir tapti tokiu turtu, kuriuo gamybos, paslaugų ar kitais tikslais naudojasi pats turto savininkas. Vadinasi, jis suteikia naujų galimybių.

  • Investicinis turtas, kaip atskiras pajamų šaltinis, leidžia sumažinti pajamų netekimo riziką, arba kitaip tariant, tai puikus įrankis diversifikavimui kurti. 

  • Na, ir didžiausias privalumas yra tas, kad investavę į tokio tipo turtą jūs ne tik saugiai pasidėsite savo pinigus, apsaugosite juos nuo infliacijos, bet ir padidinsite savo investicinį kapitalą, tai yra gausite pasyvias pajamas iš nuomos ar turto pardavimo. 

 

Investicinis nekilnojamas turtas

Investicinio turto paskirtis – uždirbti pajamas jį išnuomojus ir / ar pardavus po turto padidėjimo. Kadangi tai yra pajamos, reikėtų nepamiršti, kad investicinis turtas apskaitoje taip pat turi atsispindėti. Audito ir apskaitos tarnybos patvirtintas investicinio turto sąskaitų planas gali padėti vedant ir tvarkant apskaitą. Visgi, reikėtų nepamiršti ir tai, kad iš investicinio turto gaunamoms pajamoms taip pat taikomi mokesčiai.

 

Investicinio nekilnojamojo turto mokesčiai

Investicinio nekilnojamo turto mokesčiai, tai nekilnojamojo turto mokesčiai ir mokesčiai už iš turto gautas pajamas.

  • Nekilnojamo turto mokestis taikomas visiems nekilnojamojo turto objektams Lietuvoje, nebent šis turtas faktiškai nėra naudojamas (pvz., nebaigtas statyti) arba kol vykdoma atitinkama valdžios ir privataus subjektų partnerystės sutartis. Šis mokestis, atsižvelgiant į turto paskirtį, naudojimą, technines savybes, teisinį statusą, būklę, mokesčių mokėtojo padėtį ir nekilnojamojo turto buvimo vietą, svyruoja nuo 0,5 iki 3 procentų nekilnojamojo turto mokestinės vertės. Šį mokestį privaloma sumokėti ir deklaraciją pateikti ne vėliau, nei iki kitų metų vasario 15 dienos (pvz., už 2023-uosius metus reikėtų sumokėti iki 2024-ųjų metų vasario 15 d.).

  • Gyventojų pajamų mokestis (GPM) – kita prievolė, tenkanti investicinio nekilnojamojo turto savininkams, kurią reikia atlikti iki kitų metų gegužės 1 d. Gavus pajamas iš parduoto nekilnojamo turto, ar nekilnojamojo turto nuomos, joms taikomas 15 proc. GPM, jei pajamų suma per metus neviršija 120 vidutinių šalies darbo užmokesčių dydžio (2024 m. 228324 eur.), jei ši suma viršijama, šį dydį viršijanti dalis apmokestinama taikant 20 proc. pajamų mokesčio tarifą.

 

Nekilnojamo-turto-mokesčiai

 

Ilgalaikis investicinis turtas

Investuotojai šiandien gali rinktis daugybę būdų, kaip įdarbinti savo pinigus. Vieni renkasi ilgalaikį investavimą 5 ar daugiau metų, kiti – trumpalaikį ir tikisi naudos vos po kelių mėnesių. Abu šie būdai geri, tik skiriasi jų rizikingumas ir trukmė. Ilgalaikis investicinis turtas dažniausiai generuoja ilgalaikę grąžą, nebent turtas įsigyjamas su tikslu po kelerių metų jį parduoti. Tad ieškant palankiausių būdų turėti ilgalaikį kapitalo augimą, verta susimąstyti būtent apie investicinę nuosavybę.

 

Kaip įgyti investicinio turto?

Norint turėti investicinio turto, pirmiausiai, reikia įsigyti ilgalaikio materialaus turto,  kuris bus skirtas užsidirbti iš nuomos ar turto vertės padidėjimo. Šį turtą apskaitoje būtina nurodyti kaip investicinį. Turtas pripažintinas investiciniu, kai iš jo galima gauti ekonominės naudos. Priešingu atvejui jis nebus priskirtas investiciniam.