Grįžti atgal

Profitus news Dividendai: kas tai ir kaip jie gaunami?

2024-03-25 20:00:00

INVESTAVIMAS

Dividendai: kas tai ir kaip jie gaunami?

Ar esate girdėję žodį „dividendai“? O ar žinote kas tai yra? Deja, bet didžioji dalis lietuvių, nors šią sąvoką ir yra girdėję, visgi, tikrosios jos reikšmės nežino. Siekdami didinti žmonių finansinį raštingumą ir supažindinti su papildomomis uždarbio galimybėmis, šiame straipsnyje norime jums plačiau papasakoti kas yra dividendai, kokia yra sąvokos dividendai reikšmė, kada jie mokami, kaip juos deklaruoti ir kokius mokesčius reikia mokėti gaunant dividendus.

 

Kas yra dividendai?

Sąvoka „dividendai“ kilusi iš lotyniškojo „dividendum“, reiškiančios padalinimą. Kiekviena kompanija turi akcininkus – žmones, kurie yra investavę / įsigiję akcinės bendrovės akcijų. Tiek vieninteliai, tiek stambūs, tiek minoriniai ar smulkūs akcininkai investavę į konkrečią bendrovę gauna atlygį – dividendus. Dividendai – tai akcininkams, pagal jų akcijų dydį, skiriama kompanijos pelno dalis (kita kompanijos pelno dalis gali būti skirta reinvestavimui, skoloms padengti, akcijų pirkimui, plėtrai ir kt.). Dividendai gali būti skiriami įvairiomis formomis: grynais pinigais, akcijomis ar net nuosavybe.

 

Dividendų mokėjimas grynaisiais

Tai bene dažniausiai naudojama mokėjimo forma, kai kiekvienam akcininkui grynaisiais ar bankiniu pavedimu išmokama jo akcijoms proporcinga įmonės pelno dalis. Kuo daugiau investuotojas turi akcijų, tuo didesnė pelno dalis jam tenka.

 

Mokėjimas akcijomis

Kitas atsiskaitymo su akcininkais būdas – mokėjimas tos pačios bendrovės, ar dukterinės įmonės akcijomis. Akcininkų tarybai priėmus šį sprendimą visiems akcininkams išmokamas jų akcijoms proporcingas kiekis akcijų.

 

Dividendų mokėjimas nuosavybe

Trečiasis, itin retas atvejis, – dividendų mokėjimas nuosavybe. Tai tokia mokėjimo forma, kai akcininkams atitenka dividendus išmokančios kompanijos vertybiniai popieriai arba atlygis išmokamas kompanijos gaminamos produkcijos arba teikiamų paslaugų forma.

 

Dividendų reikšmė

Dividendai reikšmingi ne tik akcininkams, bet ir pačiai įmonei. Parduodamos akcijos leidžia kompanijoms surinkti papildomus pinigus veiklos plėtrai, ištikus nenumatytiems atvejams ar kt. Vėliau, visi vienokia ar kitokia suma prisidėję prie įmonės veiklos ir įsigiję akcijų žmonės gauna grąžą dividendais. Investicinė dividendų grąža – ilgalaikė. Reikėtų nepamiršti, kad investavus į įmonės akcijas, jų vertė bėgant laikui gali gerokai išaugti, o tai reiškia, nusprendus parduoti akcijas taip pat uždirbsite. Augančios akcijos dažniausiai būna nulemtos augančio įmonės pelno, o augant pelnui dažniausiai auga ir akcininkams išmokamų dividendų suma. 

 

Kaip gaunami dividendai ir kokios galimos investicijų alternatyvos?

Norint gauti dividendų – būtina investuoti. Tiek Lietuvoje, tiek visame pasaulyje šiandien pastebimas didelis dividendinių akcijų pasirinkimas pačiuose įvairiausiuose sektoriuose. Didelė pasiūla suteikia puikias galimybes investitoriams pasirinkti jiems priimtiniausias akcijas. Vienas iš būdų išanalizuoti rinkos pasiūlymus – pažvelgti į investicinių fondų sektorių ar atlikti papildomą techninę arba fundamentinę analizę. Visgi, ne visi investuotojai ryžtasi šiam žingsniui. Kartais žmonės ieško kiek mažiau rizikingų, neretai mažesnių, tačiau taip pat padedančių užsidirbti alternatyvų.

 

Pajamos iš NT investicijų

Užsidirbti galima pasitelkus įvairias investavimo priemones. Viena iš jų – investavimas į NT. Investuoti į nekilnojamąjį turtą galima keliais būdais. Visgi, populiariausi yra du:

  • investavimas į konkretų nekilnojamojo turto objektą, kai įsigytas turtas neša pasyvias pajamas (pvz., yra išnuomojamas). 2023-ųjų duomenimis, tokiu būdu galima užsidirbti iki 6,9 proc. Visgi, reikėtų nepamiršti, kad įsigijus NT dažnai jį reikia prižiūrėti, gerinti jo būklę ir nuolat į jį investuoti;

  • investavimas į sutelktinio investavimo platformas, kai skolinama konkrečiai NT objekto realizacijai. Tai itin puikus būdas uždirbti iš investuojamų pinigų. Pavyzdžiui, investavus „Profitus“ platformoje galite gauti net iki 14 proc., o jūsų investicijos bus apsaugotos nekilnojamuoju turtu! Be to, čia galima investuoti vos nuo 100 eurų! 

 

Pasyvios pajamos iš obligacijų

Kitas būdas užsidirbti – investavimas į obligacijas. Obligacijos – tai vertybiniai popieriai, kuriuos įsigydami investuotojai skolina savo pinigus įmonei ar net šaliai. Obligacijos nesuteikia teisės į nuosavybę, tačiau lyginant su akcijomis, yra ne toks rizikingas investavimo būdas. Pasirinkus šį pinigų įdarbinimo būdą iš anksto žinoma, kokią naudą ir kokiais terminais gaus investuotojas, kokia bus obligacijų išpirkimo data. Dažniausiai obligacijų pelningumas siekia 7–10 proc. 

 

Kaip apskaičiuoti savo dividendus?

Norint apskaičiuoti savo dividendus (dividendų pajamingumą), pirmiausiai, reikia žinoti kokio dydžio metinis dividendas tenka vienai akcijai ir kokia yra dabartinė akcijų kaina, šiuos skaičius padalinti ir padauginti iš 100. Tam, kad būtų lengviau suprasti, pateiksime pavyzdį. Jei įmonės A metiniai dividendai už akciją yra 1 eur., o dabartinė vienos akcijos kaina 200 eur., gaunamas dividendas apskaičiuojamas taip: 1 / 200 * 100 = 0,5 proc. Vadinasi, už vieną akciją jums priklausys apie 0,5 procentus dividendams skirto įmonės pelno. Norint apskaičiuoti, kiek už jūsų turimas akcijas gausite dividendų tereikia gautą skaičių padauginti iš turimų akcijų skaičiaus.

  Metinė dividendų vertė vienai akcijai / dabartinė vienos akcijos kaina * 100  

Visgi, reikėtų nepamiršti, kad, remiantis statistika, dažniausiai didelio pajamingumo akcijų kainos būna sąlyginai žemos. Žemos įmonės akcijų kainos sufleruoja apie nedidelį įmonės augimą ar net stagnaciją, tad kartais mažesnio pajamingumo akcijos yra pranašesnės už ypač didelio.

 

Dividendai-apskaičiavimas

 

Kada mokami dividendai?

Taisyklės, nurodančios kada mokami dividendai – nėra. Kiekviena įmonė akcininkų susitikimo metu nusprendžia, kada ir kokio tipo dividendus skirs savo akcininkams. Pasitaiko atvejų, kai dividendai akcininkus pasiekia kartą per metus, kas pusmetį ar ketvirtį, tačiau yra ir tokių įmonių, kurios pelną skirsto ir dividendus išmoka kas mėnesį. 

 

Pagal rūšį, grynaisiais išmokami dividendai gali būti:

  • tarpiniai (kai nustatytu metu išmokama fiksuota pinigų suma);

  • papildomi (kai įmonė nusprendžia prie fiksuotos sumos pridėti papildomą išmoką);

  • premija (įmonei gavus išskirtinę naudą akcininkams skiriama papildoma pelno dalis, kuri išmokama kaip premija).

 

Dividendų išsimokėjimas

Dividendų išmokėjimas nebūtinai bus stabilus. Pasitaiko atvejų, kai bendrovės savo akcininkams dividendų paprasčiausiai nemoka, nes visą uždirbtą pelną reinvestuoja į įmonės plėtrą, arba ištikus finansiniams sunkumais laikinai mokėjimus sustabdo. Tad jei dar tik planuojate investuoti į įmonių akcijas ir iš to tikitės gauti pelną – gerai pasidomėkite, ar įmonėje dividendų išmokėjimas reguliarus, kokia tam skiriama pelno dalis, kokie terminai, galimos rizikos ir numanomos perspektyvos. Be to, reikėtų nepamiršti, kad taikomas dividendų apmokestinimas. 

 

Dividendų mokesčiai

Akcininkams tenkantys dividendai yra jų pelno dalis. O tai reiškia, kad jie apmokestinami taikant 15 procentų pajamų mokesčio tarifą. Kyla klausimas, kas turi sumokėti šį mokestį? Jei esate Lietuvos pilietis ir Lietuvos įmonių akcininkas – tuomet prieš išmokėdama, įmonė privalo apskaičiuoti išmokamai sumai tenkančius mokesčius ir juos sumokėti. Jei, visgi, esate užsienio valstybės akcininkas, tuomet sąlygos kiek kitokios: dividendų mokesčiai teks ir jums. Tiesa, jei įmonė yra sudariusi ir taiko dvigubo išvengimo sutartį, gali būti taikomas mažesnis pajamų mokesčio tarifas. 

 

Dividendai-mokesčiai

 

Dividendų deklaravimas

Dividendų deklaravimo, kaip ir apmokestinimo, tvarka, priklauso nuo to, ar dividendų mokėtojas ir / ar gavėjas yra Lietuvos pilietis ar įmonė, ar ne. Visais atvejais, dividendus deklaruoti (deklaracijos forma FR0640) būtina ne vėliau, kaip iki kito mėnesio 15 d.

Dividendų deklaracija tenka:

  • jei Lietuvos kompanija dividendus išmoka Lietuvos piliečiams arba Lietuvos įmonėms, tai dividendų deklaravimas ir jų apmokestinimas 15 proc. siekiančiu pelno mokesčiu tenka dividendus išmokančiai kompanijai;

  • jei Lietuvos kompanija dividendus išmoka kitų šalių piliečiams ar įmonėms, dividendų deklaravimas ir apmokestinimas 15 proc. siekiančiu pelno mokesčiu tenka išmokančiai kompanijai. Jei tarp Lietuvos ir užsienio valstybės, kurios piliečiui ar kompanijai yra mokami dividendai yra sudaryta ir taikoma dvigubo apmokestinimo išvengimo sutartis (DAIS) ir jei dividendų gavėjas yra užpildęs prašymą (forma FR0021; DAS-1), Lietuvos vienetas, išmokėdamas dividendus taiko mažesnį, DAIS nustatytą tarifą;

  • dividendų, gaunamų iš užsienio vienetų tvarka yra kiek kitokia. Dividendus deklaruoja ir į biudžetą 15 proc. pelno mokestį sumoka dividendus gaunantis Lietuvos vienetas (fizinis ar juridinis asmuo). Jei Lietuva su užsienio valstybe yra sudariusi ir taiko dvigubo apmokestinimo išvengimo sutartį (DAIS), dividendų gavėjas turi teisę sumažinti mokamus mokesčius. Norėdamas tai padaryti, jis privalo turėti užsienio valstybės mokesčių administratoriaus patvirtintą pažymą arba dokumentus, nurodančius kas, kada ir kokią dividendų sumą išmokėjo Lietuvos vienetui bei kokią mokesčio sumą išskaičiavo nuo išmokėtosios dividendų sumos. Turėdamas šią informaciją dividendų gavėjas gali iš pelno mokesčio sumos (15 proc.) atskaičiuoti užsienio valstybės apskaičiuotą ir sumokėtą pelno ar jam tapataus mokesčio sumą.

    Plačiau apie tai skaitykite Valstybės mokesčių inspekcijos tinklapyje, kurį galite rasti čia.