2023-06-07 14:30:00
INVESTAVIMAS
Antrinė rinka – kas tai ir ką svarbu apie ją žinoti?
Esate investuotojas ir svarstote, kur galėtumėte įdarbinti savo pinigus? O gal kaip tik – ieškote investuotojų jūs? Jei taip, tuomet, ko gero, girdėjote kas yra finansų rinka, pirminė ir antrinė rinka. Šiame straipsnyje bus aptariama antrinė rinka: kas tai, kokios yra dalyvavimo antrinėje rinkoje priežastys, kaip veikia investavimas, kokios galimos rizikos ir grąžos, kas yra finansų rinkos dalyviai ir kokios antrinės rinkos strategijos.
Kas yra antrinė rinka?
Antrinė rinka - tai platformos suprogramuotas funkcionalumas leidžiantis investuotojams susigrąžinti savo investiciją anksčiau laiko, perleidžiant ją kitam investuotojui. Įsigijus ar pardavus investicijas antrinėje rinkoje galioja tokios pačios investavimo sąlygos, kaip ir kitiems investuotojams investuojantiems pirminėje rinkoje. Pavyzdžiui, įmonė dėl finansavimo kreipiasi į skolinimosi platformą, su tikslu pasiskolinti 12 mėn. terminui. Jūs investuojate ir paskolinate savo lėšas šiam projektui, tačiau po 6 mėnesių dėl nenumatytų aplinkybių jums prireikia pinigų, kadangi investavote į 12 mėn. trukmės projektą, tai įprastu atveju lėšas atgausite tik po pusės metų, tačiau savo įsipareigojimą galite perleisti kitam asmeniui antrinėje rinkoje, taip greičiau atgaunant pradinę investiciją.
Kokios pirkimo ir pardavimo priežastys antrinėje rinkoje?
Privalumų, arba pirkimo ar pardavimo antrinėje rinkoje priežasčių yra daugybė. Ši finansų rinka paklausi ir parduodantiems: norintiems greičiau atsikratyti įsipareigojimų, greičiau išgryninti savo portfelį, pašalinti iš portfelio jų manymu nenaudingas investicijas ir gautus pinigus panaudoti kitur ar siekiant investicijas parduoti brangiau, ir perkantiesiems: ieškantiems saugių ir jau patikrintų investicijų, galimybės jas įsigyti pigiau ir iš to nemažai uždirbti. Tam, kad būtų lengviau įžvelgti pirkimo ir pardavimo antrinėje rinkoje priežastis, jas pateikiame atskiroje lentelėje.
Pardavimo priežastys |
Pirkimo priežastys |
Norima atsikratyti turimų įsipareigojimų |
Galimybė įsigyti saugių, nevėluojančių ir jau sudarytų investicijų už mažesnę kainą |
Siekis išgryninti portfelį anksčiau laiko |
Pirminėje rinkoje nepavyksta rasti norimo investicinio objekto |
Norima iš portfelio pašalinti investicijas, kurios kitiems investuotojams atrodo pelningesnės, nei parduodantiems |
Galimybė peržvelgti konkrečios potencialios investicijos mokumo istoriją |
Siekiama investicijas parduoti brangiau |
Galimybė nupirkti investiciją pigiau, nei buvo įvardinta jos suma pirminėje rinkoje |
Tikimasi didesnio pelno įsigyjant vėluojančius kreditus su didele nuolaida |
Kaip veikia investavimas antrinėje rinkoje?
Antrinėje rinkoje juridiniai ar fiziniai asmenys prekiauja anksčiau įsigytomis investicijomis, tad norint investuoti tam nereikia ieškoti, kurti ir valdyti naujų sandorių. Antrinėje rinkoje parduodamos investicijos gali būti tiek brangesni, tiek pigesni, nei jie buvo finansavimo metu, nes kainą nustato pats pardavėjas. Tačiau su šia kaina turi sutikti pirkėjas, pirkimo metu.
Norint investuoti antrinėje rinkoje nebūtina turėti didelę sumą. Pavyzdžiui, Lietuvoje itin aktyvi antrinė nekilnojamo turto rinka, kai finansavimo platformos ieško žmonių, kurie saugiai galėtų investuoti nedideles sumas į konkrečiu nekilnojamu turtu garantuotus projektus. Investavimas antrinėje rinkoje yra mažiau rizikingas, be to, čia galima investuoti greičiau ir trumpesniam laikui. Finansų rinkos dalyviai taip pat gali diversifikuoti, tai yra investuoti į skirtingą turtą vienu metu, siekiant sumažinti nuostolių riziką. Antrinė rinka portfelio valdymo strategijai itin palanki.
Kas gali dalyvauti antrinėje finansų rinkoje?
Antrinėje rinkoje paprastai veikia trys finansų rinkos dalyviai: ieškantys finansavimo, ieškantys finansuotojų ir finansuotojai. Ieškančiais finansavimo, arba siekiančiais parduoti turimus vertybinius popierius, vykdomus projektus, akcijas ar kt., gali tapti visi, turintys akcijų, obligacijų ir kitų vertybinių popierių, nekilnojamojo ar kito turto ir siekiantys investicijų. Kiti finansų rinkos dalyviai – finansų įstaigos: bankai, unijos, mokėjimo įstaigos licenciją turinčios akcinės ar uždarosios akcinės bendrovės ir kiti. Na ir treti finansų rinkos dalyviai – investuotojai. Kas gali tapti investuotojais antrinėje rinkoje tikslaus apibrėžimo nėra. Kiekviena įstaiga turi numačiusi individualius reikalavimus. Štai, pavyzdžiui, profitus.lt investuotojais gali tapti net ir jaunesni, nei 18 metų asmenys, pateikę reikiamus dokumentus.
Rizikos ir grąžos aspektai antrinėje rinkoje
Jau minėjome, kad antrinėje rinkoje, lyginant su pirmine, investicijų rizika yra mažesnė. Taip yra dėl to, kad bankai, kredito unijos, tarpusavio skolinimo platformos ir kiti investuotojų ieškantys fiziniai ar juridiniai asmenys paprasčiausiai renkasi dirbti su projektais, kurie yra naudingi, saugūs, pelningi ir turi garantijų. Visgi, skirtingose rinkose grąžos ir rizikos dydžiai gali skirtis.
-
Antrinė akcijų rinka – joje perparduodamos anksčiau išleistos akcijos. Investicijos į akcijas visais laikais buvo rizikingesnės, tačiau kiek pelningesnės.
-
Antrinė nekilnojamo turto rinka – ji apima pirkimą, pardavimą, nuomą, keitimą, hipoteką ir kitus perparduodamus sandorius. Investuoti į nekilnojamąjį turtą antrinėje rinkoje saugiau ir pelningiau per aktyvias skolinimo ir skolinimosi platformas.
-
Antrinė vertybinių popierių rinka – tai apyvartoje esanti vertybinių popierių perpardavimo visuma. Investuoti antrinėje rinkoje į vertybinius popierius paranku dėl didesnio vertybinių popierių likvidumo.
-
Antrinė būstų rinka – tai išties patogus ir užtikrintas būdas įsigyti investicinio turto, kuris gali tapti puikiu pasyvių pajamų šaltiniu.
Antrinės rinkos strategijos
Antrinėje rinkoje galima investuoti pasirenkant skirtingas strategijas, skirtingas rinkų dalis. Pavyzdžiui, galima rinktis investuoti į antrinę akcijų rinką, į antrinę nekilnojamo turto rinką ar neapsibrėžti tam tikra rūšimi ir rinktis kiek kitokią strategiją: investuoti į nemokių skolininkų projektus, investuoti į tendencingai vėluojančių skolininkų projektus, pirkti projektus, už kuriuos bus mokamos palūkanos jau kitą dieną.
-
Nemokių skolininkų projektai – tai projektai, kurių skolininkai susidūrę su tam tikrais sunkumais tapo nemokūs. Investuojant į tokius projektus tikimąsi, kad susidoroję su sunkumais skolininkai skolas grąžins ir taip galėsite uždirbti.
-
Tendencingai vėluojančių skolininkų projektai – dažnai tokius projektus galima įsigyti už mažesnę kainą. Įsigijus tokią paskolą ir sulaukus skolininko apmokėjimo gausite ne tik palūkanas, bet ir delspinigius bei galimybę parduoti laiku mokamą paskolą už savikainą, o nuolaidą laikyti pelnu.
-
Pirkti projektus, kurių mokėjimas įvyks rytoj – tai reiškia, kad nusipirkę skolą, kurios įmoka už mėnesį bus mokama kitą dieną, jūs gausite iškart pelną už visą mėnesį, nors pinigus būsite paskolinę tik vieną dieną.
Profitus aktyvumas antrinėje rinkoje
Sutelktinio finansavimo platformoje „Profitus“ antrinė rinka startavo dar 2021-aisiais. Investuotojai ja naudojosi labai aktyviai. Dėl naujojo reguliavimo antrinė rinka buvo laikinai sustabdyta, nes naujoji licencija apibrėžė antrinės rinkos veikimą ir reikėjo atlikti patobulinimus, kad ji atitiktų naujus licencijos reikalavimus. Toks investavimas antrinėje rinkoje leidžia investuotojams pasirinkti jiems priimtiniausią investavimo strategiją, investicijas susigrąžinti anksčiau laiko bei dar labiau kontroliuoti savo investicijų portfelį.