Grįžti atgal

Profitus news 15 efektyvių būdų kaip taupyti pinigus

2023-07-20 10:00:00

INVESTAVIMAS

15 efektyvių būdų kaip taupyti pinigus

Pradėsiu nuo rytojaus – pažadame sau kiekvieną kartą, kai nusprendžiame imtis naujo dalyko, tačiau nežinome nuo ko pradėti, tad vis sugalvojame pasiteisinimų, kodėl dabar yra netinkamas laikas. Lygiai taip pat su taupymu – didžioji dalis gyventojų netaupo, nes mano, kad per mažai uždirba ir pradės tada, kai uždirbs daugiau.

 

Tačiau užtenka žinoti kelis pagrindinius taupymo būdus, kad pavyktų sutaupyti net ir tiems, kurie mano, kad per mažai uždirba, nes taupyti įmanoma visada, net ir gaunant mažą atlyginimą.

 

Top 3 efektyviausi būdai:

1. Nusistatykite taupymo tikslą - svarbiausias dalykas, norint neprarasti motyvacijos taupyti yra tikslo išsikėlimas dėl kurio nusprendėte taupyti. Koks tai bus tikslas - nesvarbu, svarbiausia, kad jis jus motyvuotų to siekti.

2. Sekite savo išlaidas – nežinodami kur išleidžiate savo santaupas, negalite valdyti savo pinigų, tad dažnu atveju kiek uždirbate, tiek ir išleidžiate. Tad svarbu sekti savo išlaidas bei jas optimizuoti, kaip tai padaryti efektyviai, skaitykite apačioje.

3. 50 – 30 – 20 taisyklė – lengviausias būdas sutaupyti yra išmokti paskirstyti savo lėšas, principas paprastas – savo lėšas paskirstyti taip, kad 50% atlyginimo skirtumėte būtinosioms išlaidoms, 30 % nebūtiniems dalykams, o 20% skirkite santaupoms.

 

Pinigų taupymas gali atrodyti sudėtingas bei valios reikalaujantis procesas, kuris užima daug laiko, tačiau žinant efektyvius taupymo bei pinigų valdymo būdus tai ne tik tampa lengva ir paprasta, bet net malonu. 

Visų 15 taupymo būdų taikyti nereikia, svarbu surasti tokius, kurie tinka būtent jums. Esame skirtingi ir vieni mėgsta labiau išlaidauti bei save pasilepinti lankantis parduotuvėse, o kiti mažiau - labai svarbu išsirinkti bent keletą būdų, kurie yra priimtini ir padės pasiekti tikslą – išmintingai valdyti savo finansus bei sutaupyti lėšas. 

Kiekvienas iš žemiau išvardintų būdų padės jums lengviau perprasti santaupų taupymo subtilybes, o kuris būdas jums atneš daugiausiai naudos, tai galėsite nuspręsti patys. Svarbu nepamiršti, kad iš pradžių, kol neturite įpročio taupyti bei atsidėti ir paskirstyti savo santaupas, gali būti nelengva pradėti bei išlaikyti motyvaciją kaupti pinigus, tačiau turint tikslą ir jį vis sau priminant tą atlikti bus lengviau.

 

Tai kaip taupyti pinigus? Nuo ko pradėti pinigų taupymo planą?

 

1. Nusistatykite tikslą dėl ko taupote

Tai vienas svarbiausių patarimų, norint efektyviai taupyti savo santaupas bei negyventi nuo algos iki algos. Visiems pasitaiko blogų dienų, kai prarandama motyvacija, norisi save pasilepinti, tad tokiomis akimirkomis neturint tikslo labai lengva paslysti ir įsigyti daiktus, kurių mums net nereikia, to išvengti padeda taupymo tikslo nusistatytas, kuris motyvuoja savo santaupas valdyti išmintingai. Šis tikslas gali būti labai individualus ir skirtingas, vieni gali taupyti naujam automobiliui ar buto paskolai, galbūt ilgesnei kelionei į egzotišką šalį, pavyzdžiui, keliaujant į Naująją Zelandiją vien skrydis į vieną pusę jums gali kainuoti 1000 eur. Kiti gali taupyti vaiko studijoms ar oriai pensijai – visi tikslai, kurių trokštate, yra tinkami, svarbu jų neužmiršti ir visuomet apie juos sau priminti.

 

Pinigų taupymas - tikslo nusistatymas

 

2. Sekite savo išlaidas / išlaidų sekimas

Išsikėlus tikslą yra labai svarbu suprasti, kokioje situacijoje šiuo metu esate, kur išleidžiate pinigus, kuriuos uždirbate, nes tik tai žinodami galėsite optimizuoti išlaidas bei mažiau išleisti nebūtiniems daiktams ar paslaugoms. Rekomenduojama savo išlaidas sekti kas mėnesį, suskirstant savo išlaidas į skirtingas kategorijas, keli iš pavyzdžių galėtų būti: transportas, maistas, komunaliniai mokesčiai ir t.t. Žinodami kur išleidžiate galite galvoti, kaip sumažinti savo išlaidas, galbūt rečiau valgyti kavinėse bei restoranuose, o dažniau pasirinkti gaminimą namie.

 

Pinigų taupymas - išlaidų sekimas

 

3. 50 - 30 - 20 taisyklė

Kai jau žinosite, kur išleidžiate pinigus įsitikinkite, kad jūsų išlaidos vadovaujasi 50 30 20 taisykle. Kyla klausimas, ką reiškia šie skaičiai? 50 proc. Savo atlyginimo turėtumėte skirti būtiniausioms išlaidoms, kuriomis pasirūpinti privalote, tokioms kaip maistas, būstas, mokesčiai bei transportas. Atitinkamai 30% jūsų atlyginimo skirkite kintamoms / nebūtinoms išlaidoms, be kurių išgyventumėte, bet jie suteikia gyvenimui komfortą bei leidžia save palepinti – įvairiems renginiams, pramogoms, drabužiams bei avalynei. Likusius 20% atlyginimo skirkite taupymui bei investavimui. Šie sukaupti pinigai bus skirti tuomet, kai jums jų prireiks labiausiai, kitaip pasakius, jūs kaupiate juodai dienai. Ši taisyklė leidžia paskirstyti savo atlyginimą svarbiausiems jūsų poreikiams, tačiau ja reikėtų naudotis išmintingai – jeigu uždirbate mažiau, tai galbūt negalėsite skirti 30% savo atlyginimo nebūtinoms išlaidoms, o didesnę dalį skirsite būtiniesiems poreikiams, o jeigu uždirbate daugiau, tuomet galite didesnę atlyginimo sumą skirti santaupoms, ne maža dalis besinaudojančių šia taisykle, taip pat dalį lėšų atsideda ir investavimui, tad kiekvienas pagal save gali prisitaikyti šią taisyklę bei taip efektyviai valdyti savo santaupas. 

 

Pinigų taupymas - 50 30 20 taisyklė

 

4. Atsisakykite impulsyvių pirkinių – apgalvokite savo pirkinius iš anksto

Jeigu esate pripratę išleisti daugiau, gali būti sunku vadovautis anksčiau aprašyta taisykle, tačiau lengviausias būdas sumažinti savo išlaidas yra atsisakyti impulsyvių pirkimų. Tai padės padaryti pirkinių sąrašas, kurį rekomenduojame susidaryti kiekvieną kartą prieš einant į prekybos centrą, toks pasiruošimas padės nenusipirkti produktų, kuriuos jau turite savo šaldytuve bei padės išvengti neplanuotų produktų įsigijimo. Taip pat neikite į parduotuvę išalkus, nes būdami alkani mums atrodo, kad visko norime ir prisiperkame užkandžių nuo kurių ne tik nepavalgome, bet kurie gerokai paplonina mūsų piniginę.

 

Pinigų taupymas - pirkinių sąrašas

 

5. 24 val. Taisyklė

Ši taisyklė skirta didesniems pirkiniams, kurie dažnu atveju mums nėra būtini, bet jų šią akimirką labai norime. Prie šių pirkinių galėtume priskirti drabužius, laisvalaikio įrangą bei kitas prekes, kurių poreikį suformuoja internete matomos reklamos. Ši taisyklė rekomenduoja prieš perkant prekę, kurios kaina viršija 100 eur palaukti 24 val. Ir jeigu po paros laiko jums dar reikės šios prekės ir norėsite ją įsigyti, tuomet šios prekės jums tikrai reikia ir galite ją nusipirkti be sąžinės graužaties. Ši taisyklė padeda įvertinti ar norimas daiktas iš tiesų yra mums reikalingas.

 

Pinigų taupymas - 24 val. taisyklė

 

6. Lyginkite kainas

Įvairūs prekybos centrai savo pirkėjams taiko skirtingas akcijas bei kainas, tad prieš apsiperkant prekybos centruose, rekomenduojame pasilyginti kainas ir įsivertinti, kurioje parduotuvėje tas pačias prekes galite įsigyti už labiau prieinamą kainą, o jeigu gyvenate šalia kelių parduotuvių, tai reikiamas prekes galite įsigyti iš skirtingų prekybos centrų, kur yra siūlomos didžiausios nuolaidos bei mažiausios kainos. 

 

Pinigų taupymas - lyginkite kainas

 

7. Atsisakykite brangių, žalingų įpročių

Ne tik pirkdami išleidžiame labai daug, taip pat ir turėdami labai brangius įpročius, kurių atsisakymas gali padėti sutaupyti nemenką lėšų dalį. Vieni brangiausių įpročių, kurie kenkia ne tik sveikatai, bet ir piniginei yra rūkymas bei alkoholio vartojimas, nes šiems įpročiams vartojantys asmenys per mėnesį gali išleisti net iki kelių šimtų eurų.

 

Pinigų taupymas - žalingi įpročiai

 

8. Atsisakykite prenumeratų, kuriomis nesinaudojate

Ar tikrai naudojatės visomis prenumeratomis, kurias esate įsigiję? Tai gali būti naujienų prenumerata, televizijos, sporto klubo ir t.t. Įsitikinkite ar naudojatės šiomis prenumeratomis ir jeigu nesinaudojate – jų atsisakykite, nes tai gali padėti sutaupyti ne vieną dešimtį eurų.

 

Pinigų taupymas - prenumeratų atsisakymas

 

9. Atsisakykite vartojimo paskolų

Atsisakius nebūtinų išlaidų jums nereikės imti ir vartojimo paskolų, kurios ilgalaikėje perspektyvoje ne tik nepadeda sutaupyti, tačiau jums ir papildomai kainuoja, o jeigu turite vartojimo paskolą – pasistenkite ją kuo greičiau grąžinti, nes mokamos didelės palūkanos už jas valgo jūsų santaupas.

 

Pinigų taupymas - vartojimo paskolos

 

10. Sumažinkite mokamus mokesčius

Peržiūrėkite savo sąskaitas bei mokamus mokesčius – galbūt apsimokėtų investuoti į būsto renovaciją, kad žiemą už mokesčius sumokėtumėte mažiau, taip pat sąskaitas už vandenį galite sumažinti vietoje prausimosi vonioje pasirinkus dušą, o elektros lemputes savo namuose pakeiskite į LED, tai leis jums sutaupyti elektros išlaidas, kurios kaip matėme gali būti net labai didelės.

 

Pinigų taupymas - sumažinkite mokesčius

 

11. Atsisakykite papildomų paslaugų – pasidarykite patys

Įvertinkite kokiomis paslaugomis naudojatės, galbūt dalį iš jų galėtumėte padaryti patys? Galite išmokti pats pasikeisti tepalus, nusidažyti buto sienas, nusilakuoti nagus bei dar daug visko, kas leis jums sumažinti išlaidas bei daugiau sutaupyti.

 

Pinigų taupymas - atsisakykite papildomų paslaugų

 

12. Užsidirbkite papildomai – parduokite nereikalingus daiktus

Taupyti galima ne tik sumažinus savo išlaidas, bet ir daugiau ar papildomai uždirbant, tad peržiūrėkite savo daiktus ir tuos, kurių jau nebenaudosite – parduokite, tai leis jums užsidirbti papildomai.

 

Pinigų taupymas - parduokite daiktus

 

13. Uždirbkite už pinigų laikymą

Nelaikykite pinigų banko sąskaitoje, geriau laisvas lėšas laikykite indėlyje ir už pinigų laikymą papildomai gaukite palūkanas. Toks pinigų laikymas yra saugus ir nerizikingas, nes visi indėliai Lietuvoje iki 100 000 eur. yra apdrausti. Palūkanų normos varijuoja, tačiau galima tikėtis gauti ir 4% palūkanų už pinigų laikymą indėlyje.

 

Pinigų taupymas - uždirbkite už pinigų laikymą

 

14. Išnuomokite nereikalingą kambarį ar patalpą

Galbūt bute ar name turite kambarį, kurio nenaudojate? Išnuomokite jį ilgalaikei ar trumpalaikei nuomai, tai leis jums papildomai užsidirbti iš erdvės, kurios vienaip ar kitaip nenaudojate. Tokiu būdu įdarbinus kambarį per mėnesį galite uždirbti net kelis šimtus eurų.

 

Pinigų taupymas - išnuomokite nereikalingą kambarį ar patalpą

 

15. Laisvas lėšas investuokite

Jeigu nenorite aktyviai dirbti, bet norite daugiau užsidirbti – rinkitės investavimą, kuris leis padidinti savo santaupas pasyviai. Vienas iš investavimo būdų yra investavimas į nekilnojamo turto paskolas, kai savo santaupas skolinate nekilnojamo turto vystytojams, kurie plėtoja nekilnojamo turto objektus. Tokiu būdu galima vidutiniškai per metus uždirbti virš 10% metinių palūkanų. Kiek uždirbtumėte per metus, galite sužinoti nemokamoje investavimo skaičiuoklėje.

 

Kaip taupyti pinigus - laisvas lėšas investuokite

Kaip ilgai taupyti pinigus?

Kiek laiko jums reikia taupyti priklauso nuo jūsų išsikelto tikslo, galbūt užteks mėnesio susitaupyti dviračiui, galbūt metų ar dviejų, kad galėtumėte pasiimti būsto paskolą, tačiau dažniausiai taupymas yra ilgalaikis ir reikia pasiruošti taupyti metus ir ilgiau.

Ką daryti jei iš karto nesiseka vadovautis taupymo planu?

Iš klaidų mes mokomės, tad jeigu iš karto nepavyksta – nenusiminkit, išanalizuokite kur jums neišėjo, prisiminkite tikslą dėl kurio pradėjote taupyti ir bandykite dar kartą, svarbiausia nekartokite tos pačios klaidos ir nepasiduokite.

Trumpai tariant - taupyti yra pakankamai lengva, kai yra žinomos pagrindinės taupymo taisyklės, tad tikimės, kad šie patarimai padės pasiekti užsibrėžtus finansinius tikslus bei leis išmintingai elgtis su gaunamu atlyginimu, nes kaip elgiamės su savo finansais priklauso tik nuo mūsų, o mokytis apie taupymą nėra nei per anksti, nei per vėlu – su tėvų pagalba tai galima daryti dar būnant darželyje bei išėjus į pensiją, svarbiausia, kad turėtume tikslą dėl ko tai darome.